Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Decontare plati in contul unic
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Decontare plati in contul unic

Eu inregistrez obligatiile fiscale in conturile de pasiv cunoscute. Plata acestora o inregistrez in contul 4482 si apoi decontez pe conturile de obligatii , in corelare cu decontarile facute de fisc din fisa sintetica.
Am primit o sugestie - citez :
"Ce putem face sa nu mai apara datoriile si creantele cu bugetul statului distincte in bilant, daca sunt platite in contul unic???? Este incorect sa prezentam datorii la buget separat de creante. Creantele sunt acelea care sunt pasibile de rambursare /compensare, ceea ce in cazul contributiilor sociale si impozitului pe venit nu e cazul, e doar un artificiu contabil si nu e corect sa-l prezentam ca atare..."
Am incheiat citatul.
Ce opinie aveti despre aceasta afirmatie ?
Multumesc.

george-neagu, moderator
Nici mie nu mi se pare corect sa inreg in 4482 si apoi sa decontati de acolo. Fisa rol se poate obtine usor din SPV si puteti vedea cum a descarcat ANAF datoriile. De ce se apara la sfarsit de luna societatea ca avand datorii si sume de recuperat de la ANAF? Si daca nu e vorba de inreg in luni diferite, de ce sa mai utilizati 4482?
Ioan Petru Butariu, Contabil