avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz primire preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz primire preaviz

Buna ziua,

Cum se procedeaza in situatia in care un salariat refuza primirea Instiintarii de intrare in preaviz (desfiintare post)?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:48, 22 Iulie 2019
Ii faceti comunicare prin posta.
Daca se refuza si primirea prin posta?
Aveti, totusi, dovada comunicarii .
Da, nu il puteti obliga sa ridice corespondenta.
Vedeti insa sa nu se fi mutat la alta adresa.
Unele firme apeleaza.la servicii avocatiale daca au probleme de procedura pentru a se evita problemele ulterioare.
Daca si refuzul este considerat dovada a comunicarii preavizului, termenul acestuia ramane acelasi sau curge doar de la data refuzului trecut pe plic de cei de la Posta?

Alte discuții în legătură

Desfiintare post ELENA2009 ELENA2009 Buna ziua, Am urmatoarea speta , la care am nevoie de ajutor dvs.: - unui angajat i s-a desfiinta postul , a fost anuntata, s-a intocmit decizie insa ... (vezi toată discuția)
Refuz semnare notificare desființare post iDorin iDorin De când își face efect preavizul acordat la desființarea postului ? Teoretic, înțeleg că din momentul luării la cunoștiință de către salariat ... (vezi toată discuția)
Refuzare primire preaviz concediere-solutii? ContSters76351 ContSters76351 Buna ziua, Am un salariat care a refuzat sa primeasca preavizul de concediere. I l-am trimis prin posta dar inca nu am primit confirmarea de primire. ... (vezi toată discuția)