Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imobil

Am cumparat un ap rate dezvoltator,am dat avansul si am semnat antecontractul la notar fara sa ma consult cu cineva. Rezultatul: ap trebuia sa se predea in noiembrie 2018 si suntem de sfarsitul lunii iulie 2019 si nu ii gata. Eu platesc chirie cand imi pot platii ap. Nu sunt nici un fel de clause in antecontract. Practic sunt legat de maini. Am fost la un avocat si mi_a dpus ca nu pot face decat o notificare. Sau alta varianta sa renunt la el si avansul il voi lua cand ei revind apartamentul. Ce as putea face, marea ?
Bună ziua,

vă puteți folosi de prevederile art. 1552 C.Civ.:

Rezoluţiunea unilaterală
(1) Rezoluţiunea sau rezilierea contractului poate avea loc prin notificarea scrisă a debitorului atunci când părţile au convenit astfel, când debitorul se află de drept în întârziere ori când acesta nu a executat obligaţia în termenul fixat prin punerea în întârziere.
(2) Declaraţia de rezoluţiune sau de reziliere trebuie făcută în termenul de prescripţie prevăzut de lege pentru acţiunea corespunzătoare acestora.
(3) În toate cazurile, declaraţia de rezoluţiune sau de reziliere se înscrie în cartea funciară ori, după caz, în alte registre publice, pentru a fi opozabilă terţilor.
(4) Declaraţia de rezoluţiune este irevocabilă de la data comunicării ei către debitor sau, după caz, de la data expirării termenului prevăzut la alin. (1).