Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... copil adoptabil
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

copil adoptabil

cat poate dura un proces ( cate termene ) ? in urmatoarea speta , procesul este initiat de protectia copilului ptr incuvintarea deschideri proceduri de adoptie , minorul se afla in plasament si ptr care managerul de caz a schimbat finalitatea planului individual de protectie din "reintegrare in familie " in "adoptie "
Buna ziua,
Durata unui proces depinde de o serie de factori independenti de partile dintr-un dosar.
Astfel putem vorbi de gradul de incarcare cu dosare al instantei respective (cu cat sunt mai multe dosare la completul ce judeca dosarul dvs. cu atat mai lungi vor fi termenele) de procedura de citare a partilor din dosar (care depinde in egala masura de grefier cat si de posta romana) de complexitatea probelor care se administreaza in dosar, etc.
Prin urmare este aproape imposibil sa fie precizata cu exactitate durata unui proces.
Ca o estimare se poate aprecia ca poate dura intre 3 luni si 2 ani.