Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Obligația de a afișa prețul serviciilor
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Obligația de a afișa prețul serviciilor

Am apelat la o clinică privată, care nu avea afișate prețurile pe pagina web și nici la sediu. la registratură mi s-a spus că prețul îl stabilește doctorul
După intervenție, doctorul mi-a comunicat un preț, cu cca. 50% mai mare decât cel uzual, deși era anunțată și o reducere promoțională de 25%.
Intrebare: este obligatorie afișarea prețurilor la clinicile medicale și care este legislația respectivă, care prevede această obligație.
Mulțumesc pentru răspuns și ajutor.
Pretul trebuia stabilit contractual mai inainte.
Depinde si ce contract aveti.
Ordonanța nr. 99/2000 privind comercializarea produselor și serviciilor de piață
art.76
(1) Comerciantul care în rețeaua de distribuție oferă spre vânzare produse/servicii trebuie să indice prețul de vânzare/tariful practicat și prețul pe unitatea de măsură, conform reglementărilor legale în vigoare.

(2) Prețurile de vânzare, prețurile pe unitatea de măsură și tarifele practicate se indică în mod vizibil, lizibil și fără echivoc prin marcare, etichetare și/sau afișare.
....