Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar cercetare accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar cercetare accident

Buna ziua. As dori sa va solicit ajutorul in urmatoarea problema.
In urma unui accident intre doua autovehicule, eu fiind cel vinovat (chiar daca eram eram oprit pt a ma asigura , era iarna si a intrat cineva de pe un drum cu prioritate in mine), persoana de pe bancheta din spate din acel auto a declarat la politie ca o doare gatul- dupa ce in prealabil chemase ambulanta.
Dupa cum va puteti imagina, acum sunt cercetat intr-un dosar, dosar care de 7 luni sta la politie, din ce am inteles din lipsa unei declaratii de la peroana mai sus mentionata (este doar rezultatul consultatiei de la ambulanta).
Intrebarea mea ar fi, Cat timp pot sa ma tina in aceasta situatie, fiind nevoit sa iau in fiecare luna dovada de la parchet si neavind drept de circulatie in afara tarii?
Multumesc in avans de suport !
Fe2019, utilizator
De obicei in astfel de dosare nu prea exista un termen de solutionare. Depinde de cat au de lucru politistii, care sunt prioritatile. Puteti sa mergeti la ei mai des, sa ii grabiti sa solutioneze cazul.
Multumesc de raspuns. Din ce stiu de la momentul evenimentului si ceea ce am discutat la politie persoana nu se afla in tara. Sa presupunem ca vine peste 2 ani, sau nu mai vine deloc. Ar trebui sa existe o reglementare legala in acest caz....