Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Am \"castigat\" la ANPC. Acum ce fac?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Am "castigat" la ANPC. Acum ce fac?

Buna ziua,

Am facut comanda pentru o rochie de mireasa de la Altesse. Avand in vedere ca magazinul nu a respectat contractul si rochia nu a fost gata la timp, am cerut restituirea avansului. Cum nu am putut sa ne intelegem, am facut reclamatie la ANPC.

Cei de acolo, mi-au dat dreptate si au confirmat ca magazinul va fi " sanctionat contraventional si se vor dispune masuri in consecinta, in conformitate cu prevederile legale in vigoare".

Cei de la magazin insista ca ei nu au primit nimic si ca oricum nu scrie ca trebuie sa returneze avansul, ci doar ca vor fi sanctionati.

Imi puteti spune ce trebuie sa fac mai departe?

Multumesc!
In urma solutionarii plangerii la ANPC cei de la magazin vor fi sancttionati insa nu vor fi si obligati sa va restituie avansul.
Pentru restituire avans trebuie sa ii actionati in judecata pentru a va recupera banii
Am revenit cu un rezultatul, poate mai ajuta pe cineva. La 6 luni de la răspunsul primit, cei de la magazin m-au contactat pentru restituirea avansului. A coincis cu perioada în care i-am anunțat ca voi angaja un avocat