Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Înștiințare de poprire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Înștiințare de poprire

Bună seara! Am avut un credit de nevoi personale încheiat la Raiffeisen bank în 2016 la sfârșitul anului. Vineri pe data de 02.08. 2019 mi-a venit la firma la care lucrez înștiințare ca să îmi pună poprire pe salariu pentru ca din luna mai 2018 nu s-a mai plătit rata către banca. Eu sunt despărțită de soț, stau cu chirie împreună cu cei trei copiii iar salariul meu în mana este de 1300 de lei. El este coplatitor. Întrebarea mea este cum pot sa fac sa ii pună lui poprire pe salariu, el având salariu pe carte de 3000 de lei. Pot face chestia asta sau nu.?sau ce este de făcut în situația aceasta. Mulțumesc anticipat! O seara buna!
Banca recupereaza de la imprumutatul principal (care sunteti Dvs.) si doar in cazul in care nu ati fi Dvs salariata, recupereaza si de la coplatitor sau girant. Nu conteaza care are salariul mai mare.

Bună seara! Am aflat de la soț ca ii oprește și lui din salariu 800 de lei. Executorul judecătoresc mi-a spus ca pot face o procura notariala precum soțul preia poprirea și sa nu mai îmi oprească și mie din salariu! Este posibil asa ceva sau fac degeaba aceea procura? Specific ca este o dubla poprire.