Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren

Urmeaza sa vand un teren cu casa.
In momentul cand am intrat in posesia acestuia (teren+casa) aveam un nume , in prezent am altul . Extrasul de la cadastru este pe vechiul nume .
Inainte de vanzare este obligatoriu sa schimb numele care figureaza la OCPI ? chiar daca este vorba de aceeasi persoana (adica eu) ... sau vin la vanzare cu dovada schimbarii numelui ? ( gen certificat de nastere, hotarare de divort ....)
Veti prezenta actele de stare civilă doveditoare. In plus, aveti si cnp-ul care nu se schimbă.
Buna ziua,
Veti prezenta dovada motivului schimbarii numelui (certificat de casatorie, sentinta de divort, etc).
Restul actelor sunt cele stabilite de notar.