avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren

Urmeaza sa vand un teren cu casa.
In momentul cand am intrat in posesia acestuia (teren+casa) aveam un nume , in prezent am altul . Extrasul de la cadastru este pe vechiul nume .
Inainte de vanzare este obligatoriu sa schimb numele care figureaza la OCPI ? chiar daca este vorba de aceeasi persoana (adica eu) ... sau vin la vanzare cu dovada schimbarii numelui ? ( gen certificat de nastere, hotarare de divort ....)
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 17:35, 6 August 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Veti prezenta actele de stare civilă doveditoare. In plus, aveti si cnp-ul care nu se schimbă.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Veti prezenta dovada motivului schimbarii numelui (certificat de casatorie, sentinta de divort, etc).
Restul actelor sunt cele stabilite de notar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare nume Maria Adriana Marinescu Maria Adriana Marinescu Buna ziua, sora mea a divortat in urma cu 10 ani si a pastrat numele de familie al sotului, prin sentinta judecatoreasca definitiva si irevocabila. Acum ... (vezi toată discuția)
Schimbare prenume geo45 geo45 buna ziua...as dori sa-mi schimb prenumele dar nu stiu cum sa incep...cum pot sa iau extrasul din monitorul oficial?si de unde anume?va multumesc (vezi toată discuția)
Speta legata de vanzare autentificata si probleme cu titlul stefanpopovici stefanpopovici Buna ziua. Ma confrunt cu urmatoarea speta si va rog sa ma ajutati. Vreau sa cumpar o casa cu teren care are urmatoarea situatie: Casa este din 1967.In 1985 ... (vezi toată discuția)