Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

Buna ziua.La firma care lucrez am programat concediu de odihna 22.08-1.09 .Problema este ca vreau dupa aceea sa plec in alta parte .Nu stiu cum sa fac sa fiu in regula.Sa imi dau demisia cand vin din concediu sau sa imi pun previz cand plec in concediu .Ma gandesc ca daca imi depun preaviz atunici sa nu imi faca probleme cu concediu .Adica sa nu imi accepte concediul .Care ar fii termenii legali?
Daca nu va dati demisia inainte de a pleca, este posibil sa va oblige sa mai veniti la munca conform celor stipulate in Contractul de munca. Depinde ce va intereseaza.
Ionita Cristina Avocat, Avocat
Daca veti programat CO in acea perioada, nu cred ca poate exista un motiv de refuz din partea angajatorului.

Demisia o puteti depune fie inainte de intrarea in CO , fie la revenirea din CO.
Pe mine ma intereseaza sa merg in concediu ptr ca am bilet din iarna si nu l am putut anula iar cand vin din inconcediu sa imi incep activitatea la alt loc de munca.Am fost la interviu si dupa concediu ma asteapta acolo.de aceea vreau sa stiu exact ce sa fac ptr a fii in termini legali.
In speta, depuneti cererea de incetare a c.i.m. inainte de intrarea in CO.
deci fac cerere de incetare a c.i.m de munca cu data de 1.09. iar perioada de preaviz poate sa coincida cu concediu de odihna?ptr concediu sa fac o cerere sa am la maina cererea semnata si stampilata ?