avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum să aflu de condamnati-ile penale sau civile ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum să aflu de condamnati-ile penale sau civile trecute a lui un dentist?

Prepar un proces penal/civil contra un dentist și am nevoie sa cercetez dacă a avut condamnații penale/civile trecute.

Cum pot sa procedez ?
Cuatati-l dupa nume pe portalul instantelor de judecata la Judecatoria/Tribunalul unde isi are domiciliul.
Mulțumesc.

Am dreptul chiar dacă nu sunt avocat ?
Informatiile de pe portarul instanțelor sunt publice totusi au început să fie șterse dosarele mai vechi de cativa ani.Puteti incerca si cu o cautare pe google sa vedeti daca exista discuții pe forumuri,grupuri,articole de presa etc.Termenul uzitat de dvs este incorect eventual căutați daca a fost parte în procese civile și are sau nu vreo condamnare penală.Totusi ar fi util sa vorbiti cu un av acțiunile și sau plângerile nu se fac după ureche ci respectând anumite dispoziții legale.


CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Informatiile de pe portarul instanțelor sunt publice totusi au început să fie șterse dosarele mai vechi de cativa ani.Puteti incerca si cu o cautare pe google sa vedeti daca exista discuții pe forumuri,grupuri,articole de presa etc.Termenul uzitat de dvs este incorect eventual căutați daca a fost parte în procese civile și are sau nu vreo condamnare penală.Totusi ar fi util sa vorbiti cu un av acțiunile și sau plângerile nu se fac după ureche ci respectând anumite dispoziții legale.


Procesul meu este bazat pe necazul provocat de dentistul meu.

Am nevoie sa cercetez trecutul lui judiciar fiindcă are fi putea explicat neglijenta lui contra mine.
Faceti cum considerati dvs dar aceste aspecte sunt mai puțin relevante .În realitatea juridică un proces trebuie sa îmbrace o anumită formă,sa fie motivat în fapt și în drept,sa fie propuse și administrate probe care să dovedească pretențiile etc.Dosarele de malpraxis medical sunt complexe trebuie ales între o plângere penală sau o acțiune civilă fiecare procedura cu avantaje și dezavantaje.Dar bineinteles aceste aspecte sunt cunoscute de toata lumea asa ca avocatul nu are ce sa mai învețe un justitiabili.Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sanctiune si plangere penala sindicalistul sindicalistul am fost sanctionat disciplinar de angajator. Am contestat in Instanta iar sanctiunea a ramas valabila intrucat Instanta a dat castig de cauza angajatorului. ... (vezi toată discuția)
Când pot sa dau un dentist în judecata penală ? GRIGORIU4 GRIGORIU4 Dentistul meu a distrus intențional incisiva mea centrala. Colegiul medicilor a refuzat să-l pedepsească. Pot sa mestec, da trebuie sa pun coroana pe ... (vezi toată discuția)
Malpraxis medical - plangere respinsa, procedura lau2013 lau2013 La data 30.10.2008 fiul meu in varsta de un an si trei luni cade si se loveste la mana .Am mers la spitalul judetean sectia u.p.u si cum de garda era un ... (vezi toată discuția)