Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare raport de serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare raport de serviciu

Sunt functionar public și In septembrie indeplinesc stagiul complet de cotizare iar legea imi dă posibilitatea de a ma pensiona. Conform Deciziei CCR nr. 387/2018 și a Legii nr. 93/06 mai 2019 nu sunt îndeplinite cumulativ condițiile prevazute de lege, deci contractul de munca nu poate fi incetat decat la solicitarea mea. In pofida Art. 56 alin (3) din Codul muncii modificat prin OUG 96/2018, poate directorul unei instituții subordonate consiliului local să ingradeasca unei salariate dreptul de a continua activitatea? Se ține cont doar de OU 57/2019-Codul administrativ -care nu include unele prevederi din codul muncii ? Nu primează Codul muncii nu se apără interesul angajatului? Totodata va rog sa menționați explicit care este varsta standard de pensionare pentru femei, la data actuală-08.08.2019.Imi poate înceta de drept, raportul de munca, desi am facut o cerere prin care doresc sa se păstreze raportul de munca pana la 65 de ani?
1. Daca sunteti functionar public, ar trebui sa stiti ca va sunt aplicabile, mai intai ,prevederile referitoare la incetarea raportului de serviciu si apoi cele ale Codului Muncii.

2. În mod excepțional, pe baza unei cereri formulate cu 2 luni înainte de data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare și cu aprobarea conducătorului autorității sau instituției publice, funcționarul public poate fi menținut în funcția publică deținută maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a raportului de serviciu.