Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ordonanta presedentiala pt. vizitare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ordonanta presedentiala pt. vizitare minor

In conditiile in care am fost nevoit sa incep divortul, si am avut prima infatisare, vreau sa intreb daca este oportun sa cer ordonanta presedentiala pentru program vizitare minor, deoarece vad ca procesul va dura, fiindca nu este un divort cu acordul partilor. Incerc sa-mi iau copilasul de 3 ani, dintr-un mediu nesanatos pentru el, si va rog sa ma ajutati cu sfatul dumneavoastra pentru a putea obtine aceasta cat mai repede. Vreau sa stiu de asemenea, daca as putea reclama mama la protectia copilului, pentru neglijenta, deoarece tot timpul copilul are accidentari si raniri, datorate nesupravegherii lui, si sta intr-o locuinta unde locuiesc si persoane bolnave, care sunt un factor de risc pentru copil.
pe calea ordonantei presedintiale puteti solicita incredintarea minorului .
instanta competenta este cea unde se judeca fondul
Dupa cum cred ca stit, incredintarea la tata este destul de dificila, de aceea va recomnad sa apelati la un avocat.Ordonanta presedentiala este o idee foarte buna, dar trebuie solictata incredintarea pana la solutionarea divortului , nu dreptul de vizitare, deoarece ar rezulta ca sunteti de acord cu incredintarea la mama si doriti doar drept de vizitare...pe urma , dreptul de vizitare ia nastere dupa divort..acum e reclamati dreptul de a lua legatura cu minorul..nu e acelasi lucru , desi poate pare...;)..aveti grija ce formulati ,ca vi se repinge, doar pentru ca nu ati promovat ce trebuia...#-o
Da, este foarte dificil procesul ce urmeaza sa il deschideti, dar daca aveti dreptate ar trebui ca in mod normal sa il castigati.Trebuie sa aveti noroc, avocat platit si sa va lase instanta sa va dovediti sustinerea.Ordinea cred ca este cea indicata de mine.

avocat Claudiu Lascoschi
In conditiile in care am fost nevoit sa incep divortul, si am avut prima infatisare, vreau sa intreb daca este oportun sa cer ordonanta presedentiala pentru program vizitare minor, deoarece vad ca procesul va dura, fiindca nu este un divort cu acordul partilor. Incerc sa-mi iau copilasul de 3 ani, dintr-un mediu nesanatos pentru el, si va rog sa ma ajutati cu sfatul dumneavoastra pentru a putea obtine aceasta cat mai repede. Vreau sa stiu de asemenea, daca as putea reclama mama la protectia copilului, pentru neglijenta, deoarece tot timpul copilul are accidentari si raniri, datorate nesupravegherii lui, si sta intr-o locuinta unde locuiesc si persoane bolnave, care sunt un factor de risc pentru copil.

Si dreptul de vizita poate fi incuviintat , temporar, calea ordonantei presedintiale , ca masura speciala .
Insa , ganditi-va ca aceasta e doar o masura vremelnica .
.Urgenta e constituita de mediul familial in care se dezvolta copilul.E una din conditiile de admisibilitate a unei asemenea actiuni.
Siguranta vi-o ofera tot un drept de vizita ,precizat intr-o hotarare judecatoreasca.Si aceasta ,dintre multe altele in materie de dreptului copilului , supusa unei schimbarii : daca interesul minorului e lezat , in mod implicit , si programul de vizita poate suporta modificari.

In vederea protectiei copilului aflat in dificultate , consider ca o asemenea masura va poate permite sa-l sustineti si sa sistati situatia tensionata in care acesta se afla.

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Pe calea ordonantei presedentiale este de preferat sa solicitati incredintarea minorului pana la solutionarea procesului de divort. Consider insa ca este necesar sa fiti asistat de avocat. Urgenta o constituie scoaterea minorului din mediul nociv in care locuieste, care pune in pericol sanatatea acestuia