Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... H.G. nr. 557/2019
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

H.G. nr. 557/2019

O persoana care se afla in concediu de odihna in perioada 14, 08.2019 - 6.09. 2019 beneficiaza de ziua libera conform H.G. nr. 557/2019?
Si daca da, cand va recupera ziua avand in vedere ca pana la 31 august se fla in concediu de odihna ?
HG 557/2019 nu este aplicabila persoanelor care se afla in CO.
Imi dati va rog articolul de lege care spune ca HG 557/2019 nu este aplicabila persoanelor care se afla in CO.
Unde legea nu prevede , judecatorul nu distinge (principiul de drept : Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus).
Cornel Vasile, Consilier juridic