Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM ramura comert
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM ramura comert

Rugamintea mea este daca puteti sa-mi spuneti daca CCM ramura comert nr.589/19.11.2007 pe anii 2oo7-2oo8 a fost prelungit si pentru 2009,eventual cu ce art.de lege.Multumiri anticipate.
1. Nu stiu ca s-ar fi negociat alt CCM.
2. Uitati-va pe CCM-comert si o sa vedeti ca se prelungeste cu un an in cazul in care nu se negociaza alt CCM.
Potrivit art.4 alin.2 din acest CCM, daca niciuna dintre parti nu denunta contractul cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni.
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:

Potrivit art.2 alin.2 din acest CCM, daca niciuna dintre parti nu denunta contractul cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni.

Contract colectiv de munca la nivelul ramurii comert pe anii 2007-2008 nr. 589/2007 - " Contract din 19/11/2007, publicat in Monitorul Oficial, Partea V nr. 18 din 05/12/2007"

art.4 - (1) Prezentul contract se incheie pe o perioada de un an, cu posibilitatea revizuirii.
(2) Daca niciuna dintre parti nu denunta contractul cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni.
Marioara Maftei, utilizator