Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Montare camere de supraveghere la intrarea în casa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Montare camere de supraveghere la intrarea în casa scării: câți proprietari trebuie să își dea acordul?

Buna ziua, as dori să știu dacă la montarea camerelor la intrarea in casa scării, 20 de apartamente, este suficient să își dea acordul doar 11 familii, deci jumătate plus unu, după cum mi s-a precizat de către cei puși pe treabă. Va mulțumesc!
Manuela Rășină, administrator
In cazul relatat de dvs. numărul "magic" e 14, in conformitate cu art. 51 din legea 196 /2018. Altfel lucrarea e ilegală.
latka, moderator
Va mulțumesc pentru răspuns. Am citit articolul de lege, dar nu se face nicio referire la montarea camerelor, ci doar la lucrări de modernizare etc.
Dar asta ce lucrare e, nu de adăugare a unor elemente de modernizare a condominiului? Poate acum 30 de ani și interfonul era o raritate.
"Modernizare a condominiului" care nu e vitală și care mai implică și prelucrarea de date cu caracter personal. Vorbesc despre un bloc la care ar trebui făcute cu totul alte lucrări de modernizare, pe care nu le enumăr, că mă va apuca dimineața!
Daca așa stau lucrurile, să înțeleg că eu și familia mea trebuie sa acceptam să fim filmați fara acordul nostru expres, să se stocheze imaginile și să fie, eventual, folosite după bunul plac al unora și altora?
Imaginile nu se pot folosi după bunul plac, decât încălcând legea. Citiți și celelalte doua subiecte, legate de aceasta tema, care se discuta acum.