Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Înregistrare Audio / Video adunare generală ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Înregistrare Audio / Video adunare generală asociație de proprietari: cum se procedează ca să fim în legalitate raportat la GDPR?

Buna ziua,

In contextul in care membri prezenti la Adunarea generala sunt anuntati de dinainte ca sedinta se va inregistra Audio / Video, e de ajuns sa se semneze un document de acord referitor la acest aspect si de GDPR?

Este legal sa se inregistreze o astfel de adunare?

Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Da. Trebuie sa semneze în primul rând persoanele declarate din asociație ca au acces la sistemul de supraveghere ca vor respecta normele GDPR și ca în caz contrar vor răspunde legal pentru orice încălcare.
Eu ma refeream la instalarea unei camere doar pentru a inregistra Adunarea generala si nimic mai mult. Nu ma refer la camerele de supraveghere pentru spatiul comun.
E fix același lucru, înregistrarea respectiva e a asociației, presupun. Se supune regulilor GDPR. Cine are acces la ea și cine va răspunde de ea?
latka, moderator
Ea va ramane la arhivele asociatie si deci va ramane strict sub accesul Presedintelui si al Comitetului.
Bună ziua.

Membri prezenți trebuiesc înștiințați înainte să intre în camera unde se va ține ședința respectivă, cu privire la acest aspect.
Puneți un afiș pe ușă, de forma:
Vă informăm că ședința este înregistrată audio-video.
Participarea la ședință reprezintă acordul dumneavoastră cu privire la acest lucru.

Eventual faceți și o listă de prezență care să circule din mână în mână și astfel puteți să vă luați gândul de la faptul că ar putea exista o problemă cu privire la înregistrarea întâlnirii.

Cei care au intrat și-au exprimat deja acordul, intrând. Anuntați au fost!

Succes!