Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua. Pentru montajul unui sistem de camere de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua. Pentru montajul unui sistem de camere de supraveghere ...

Bună ziua.
Pentru montajul unui sistem de camere de supraveghere într-o scară de bloc, pe lângă toate demersurile, trebuie semnăturile de la toți locatarii din Asociația de Proprietari, trebuie majoritate sau două treimi?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Buna seara,

Nu va trebuie semnatura pentru ca asta ar insemna ca montarea sistemului se face pe baza de consimtamant. Consimtamantul poate fi retras oricand, caz in care nu mai puteti prelucra date video ...tocmai pentru ca nu mai aveti consimtamantul persoanelor vizate.

Temeiul legal al prelucrarii este interesul legitim al asociatiei de a proteja bunurile si persoanele. Dar....trebuie facute multe documente, informari, analiza de echilibru, camerele trebuie montate astfel incat sa nu supravegheze nicio usa de apartament, accesul la imagini trebuie sa îndeplinească anumite criterii perioada de retentie a datelor este limitata si prevazuta de lege si multe altele.

Sunt deja cateva Asociatii penalizate, asociatii care au prelucrat datele fara sa respecte cerintele. Sa nu înțelegeți ca nu aveti voie sa instalati sistemul. Aveti acest drept insotit de niste obligatii.

Mihaela Hurdubae a scris:

Bună ziua.
Pentru montajul unui sistem de camere de supraveghere într-o scară de bloc, pe lângă toate demersurile, trebuie semnăturile de la toți locatarii din Asociația de Proprietari, trebuie majoritate sau două treimi?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns.

Multumesc pentru raspuns si precizarile facute.
Sa inteleg ca nu este necesar tabelul cu semnaturile locatarilor pentru a instala sistemul de camere? Doar se stabileste acest lucru in adunarea generala cu majoritate de 50%+1 voturi?
Documentatia si toata birocratia cu analize, informari si altele nu ma sperie. Pot sa le fac.
In AG se stabileste cu 2/3 din numarul total al proprietarilor, conform art. 51 din legea 196/2018. Sistemul de supraveghere video e o modernizare.
Ce ati citit in mesajul anterior se refera la regulile GDPR. Mai multe informatii puteti afla de pe site-ul autoritatii respective - ANSPDCP :
[ link extern ] /
latka, moderator

Am înțeles, mulțumesc.
Vreau să mai întreb dacă se pot înregistra audio discuțiile Adunării Generale, adică întreaga ședință, pentru a completa cât mai exact procesul verbal. Cu anunțarea, atenționarea în prealabil, a tuturor participanților.

Iar dacă am tabel convocator semnat de 80% dintre membrii asociației, iar la ședință participă mai puțin de jumătate, sunt valabile hotărârile luate sau trebuie reconvocarea ședinței? Am citit în legea 196/2018 dar nu am înțeles prea bine aspectul ăsta.

latka a scris:

In AG se stabileste cu 2/3 din numarul total al proprietarilor, conform art. 51 din legea 196/2018. Sistemul de supraveghere video e o modernizare.
Ce ati citit in mesajul anterior se refera la regulile GDPR. Mai multe informatii puteti afla de pe site-ul autoritatii respective - ANSPDCP :
[ link extern ] /

Despre inregistrarea audio a sedintei, nu e chiar simplu, ea trebuie sa respecte aceleasi norme GDPR, uitati o discutie mai veche:
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Daca nu se prezinta la prima convocare majoritatea, atunci trebuie sa faceti reconvocare. Detaliile sunt date in art,. 48 din legea 196/2018.