Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fratele meu refuză să dezbatem succesiunea după ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fratele meu refuză să dezbatem succesiunea după mama. Pot să dezbat doar pe partea care îmi revine?

Bună ziua ! Mama noastra a decedat acum 5 ani și fratele meu refuză sistematic să dezbatem succesiunea el locuind în apartamentul lăsat moștenire de mama noastra. Mentionez că fratele meu a locuit impreuna cu mama mea pana la decesul ei eu ajutandu-i lunar cu sume de bani.Eu locuiesc de mai mulți ani(15) in strainatate. Suntem doar doi frați iar apartamentul a fost(este) al mamei mele. Ce cota parte am eu din acest apartament și dacă pot să dezbat succesiunea doar pe partea care imi revine mie. Vă mulțumesc ! PS Cât m-ar costa succesiunea ținând cont că apartamentul are in jur de 70 de metrii pătrați.
Manuela Rășină, administrator
Succesiunea se dezbate cu totul.
Dvs va revine jumătate, fratelui jumătate.
Dacă nu reușiți să dezbateti succesiunea amiabil, la notar, va trebui să vă adresați instanței.
Buna ziua. Pentru a va putea ajuta cu un raspuns trebuie sa ne spuneti in primul rand daca dvs ati mers la un notar in termen de un an de la data decesului mamei dvs , ptr a accepta succesiunea , declaratie de acceptare a succesiunii, si cine a platit impozitele ptr casa/ apartamentul in cauza , in ultimii cinci ani ? . In cazul in care nu ati acceptat succesiunea in termen , aveti varianta efectuarii platilor aferente impozitului , fratele dvs a acceptat tacit sccesiunea locuind in apartament , dvs aveati obligatia sa dati declaratie de accepare a succesiunii in termen de un an de la data decesului mamei dvs. , altfel , nu aveti nici un drept , sunteti renuntatoare la intreaga masa succesorala. cu stima.
Bună ziua ! În ultimii 5 ani 4 am plătit eu impozitul pe casa având chitantele aferente plății. Nu am mers la un notar in termen de un an deoarece nu am știut acest lucru. Acum am cautat chitantele dar nu le mai găsesc. Se poate stabili la primărie cine a plătit impozitul ? Dacă rețin bine acolo m-au întrebat doar adresa si numele mamei. Tin să precizez că cartea mea de identitate e pe aceea adresă și sunt trecut în cartea funciară.

-editat citat integral-
Manuela Rășină, administrator
Incercati sa va adresati instantei de judecata.

Succes.
Negociati cu fratele, ca dati un sfert din apartament pe taxe si avocati. Chiar nu merita, mai bine faceti o intelegere amiabila. Daca nu merge cu vorba buna, notificati-l prin executor, cu avocat.