Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... După ce documente se pot da fotocopii membrilor ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

După ce documente se pot da fotocopii membrilor asociației de proprietari?

Buna Ziua.
Ma intereseaza sa stiu care din datele urmatoare
se pot preda in copie unui proprietar si care nu.
- contract incheiat de asociatie cu cenzor extern.
- raport cenzor pentru 2018.
- rapoarte trimestriale ale cenzorului
- situatia soldurilor de activ si pasiv in periada.
- rezultate controale inopinate.
- dosarele care au stat la baza intocmirii listelor.
Inclusiv registre de casa.
- dosare aferentelistelor de intretinere.
- liste intretinere.
Ce date se supun reglementarilor privind protectia datelor.Ce date se prezinta unui alt tip de control/
nu cred ca are treaba proprietarul cu situatia soldurilor avtiv si pasiv.
Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Toate astea le cere un proprietar?
Eu nu i-as da din urma, poate 2/3 luni...dar sa caut in anii trecuti...
Mai incearca cineva un raspuns va rog.!!! chiar ma intereseaza un raspuns pe lege.Multumesc.
Conform disp L nr 196/2018 proprietarul are dreptul sa solicite si asociatia de proprietari prin reprezentant legal are obligatia sa puna la dispozitie copii dupa documentele asociatiei de proprietari
Este foarte adevarat ca legiuitorul a dispus reguli generale fara a prevedea orice pretentie din partea locatarilor
Asociatia de proprietari are obligatia sa puna la dispozitie documente care consemneaza situatia financiara,debitele locatarului
Legiuitorul a prevazut dreptul in favoarea proprietarului sa conteste valoarea impusa pe lista lunara de intretinere
Pretentia proprietarului de a solicita documente
dosarele care au stat la baza intocmirii listelor.
Inclusiv registre de casa.
- dosare aferentelistelor de intretinere.
- liste intretinere.

nu are temei legal avand in vedere ca proprietarul are dreptul sa cunoasca date strict care ii implica responsabilitatea
Respectivul nu are temei legal sa solicite documentele aferente altor proprietari
Prevederile Legii 196/2018 sunt foarte clare, Art. 28. -
(1) Proprietarii din condominiu au dreptul să fie informați în legătură cu toate aspectele ce privesc activitatea asociației, să solicite în scris și să primească copii după orice document al acesteia. Proprietarii care solicită copii după documentele asociației de proprietari vor suporta costul de multiplicare a acestora.

Clarificare....proprietarul in cauza are un' dinte' impotriva asociatiei. De fapt se vede ca omul nu are traba sa afle pentru ca ar fi nu stiu ce nereguli.Intreaba sa se afle in treaba.Cu ce il ajuta pe proprietar situatia soldului activ / pasiv , sau rapoartele trimestriale ale cenzorului .. se vede ca nu are ce face. Tracaseaza administratia .. si se pare ca nu are leac.!!!!!!