Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Este legal ca asociatul cu părți sociale mai puține ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Este legal ca asociatul cu părți sociale mai puține (40%) să primească mai multe dividende decât i se cuvin?

Buna ziua,
Este legal că doi asociați în aceeași firmă, cu părți sociale diferite (60-40) să încheie pe lângă contractul de societate un alt contract, fara a fi menționat la registrul Comerțului, prin care să stabilească că cel cu mai puține părți sociale, primește mai multe dividende de cat i se cuvin?
Manuela Rășină, administrator
Aceasta intelegere e ilegala. Poate doar separat, dupa ce isi incaseaza banii reprezentand dividendele cuvenite, sa-i dea celuilalt cati bani doreste, dar din firma, la distribuirea dividendelor si apoi la plata impozitului pe dividende catre stat, se tine cont doar de cate părți sociale are fiecare in actul constitutiv.