Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Reclamatie vecin
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Reclamatie vecin

Am o casa in constructie,acum doi ani am facut termosistemul inclusiv pe fatada cu vecinul reclamant,cu acceptul lui verbal.Tot spre fatada spre vecin am facut niste geamuri care nu sant prinse in proiect,geamuri mici de baie cu sticla prin care trece doar lumina,nu se vede.Proiectul casei mele se numeste Reorganizare interioara si mansardare eu am dat jos acoperisul doar la casa veche,zidul spre vecinul reclamant a ramas cel din casa veche,eu am turnat placa si am mansardat peste.Cand am desfacut acoperisul(vecinul are casa lipita de a mea pe o portiune)am descoperit ca are cosul de la centrala termica mai bine de jumatate pe proprietatea mea,eu l-am construit la loc sa nu avem discutii.Acum vecinul mi-a facut reclamatie pt. geamuri si pentru termosistem ,ce pot sa fac?
Cel mai bine ar fi să încercați să ajungeți la o înțelegere ca între vecini, prin concesii reciproce. Ar fi păcat să ajungeți la un proces pentru atâta. Sau încercați medierea, vă poate ajuta să găsiți soluția potrivită.