Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vreaau sa renunt sa fiu coplatitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vreaau sa renunt sa fiu coplatitor

sint coplatitor intr un credit imobiliar si vreau sa renunt pt a imi lua casa prin Prima casa....numai ca nu reusesc sa "ies" din acest contract...imi poate spune cineva cum sa fac ?

va multumesc anticipat
Pai nu mai puteti iesi din aceasta situatie decat daca este achitat creditul imobiliar !
Coplatitorul sau codebitorul este acel participant la credit, ale carui venituri sunt luate in considerare, alaturi de cele ale solicitantului de credit pentru obtinerea unei sume mai mari.

In cazul in care solicitantul nu isi indelineste obligatiile coplatitorul este obligat sa plateasca datoriile scandente.

Coplatitorul poate deveni proprietarul imobilului achizitionat prin credit daca este vorba de un credit de achizitie dar numai daca opteaza pentru acest lucru.

Puteti vorbi cu debitorul sa aleaga un alt coplatitor !
Costinel Burca, Contabil
dar dc intru in somaj ce se intampla ? tot mai raman coplatitor ?
Exact! Si in cazul in care nu platiti ratele banca va poate executa conform contractului de credit!
B-)
Va multumesc mult pt ajutor
dar dc proprietarul casei renunta la casa in favoarea bancii ? exista aceasta varianta ?