avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vreaau sa renunt sa fiu coplatitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vreaau sa renunt sa fiu coplatitor

sint coplatitor intr un credit imobiliar si vreau sa renunt pt a imi lua casa prin Prima casa....numai ca nu reusesc sa "ies" din acest contract...imi poate spune cineva cum sa fac ?

va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ainival88 , utilizator 11:16, 12 Ianuarie 2012
Pai nu mai puteti iesi din aceasta situatie decat daca este achitat creditul imobiliar !
Coplatitorul sau codebitorul este acel participant la credit, ale carui venituri sunt luate in considerare, alaturi de cele ale solicitantului de credit pentru obtinerea unei sume mai mari.

In cazul in care solicitantul nu isi indelineste obligatiile coplatitorul este obligat sa plateasca datoriile scandente.

Coplatitorul poate deveni proprietarul imobilului achizitionat prin credit daca este vorba de un credit de achizitie dar numai daca opteaza pentru acest lucru.

Puteti vorbi cu debitorul sa aleaga un alt coplatitor !
Ultima modificare: Luni, 30 Noiembrie 2009
Costinel Burca, Contabil
dar dc intru in somaj ce se intampla ? tot mai raman coplatitor ?
Exact! Si in cazul in care nu platiti ratele banca va poate executa conform contractului de credit!
B-)
Va multumesc mult pt ajutor
dar dc proprietarul casei renunta la casa in favoarea bancii ? exista aceasta varianta ?

Alte discuții în legătură

Obligatii coplatitor Dumitriu-Nicoleta Dumitriu-Nicoleta Mi s-a propus sa fiu coplatitor pentru un credit Prima Casa la o banca si am inceput sa ma interesez de obligatiile mele . Bineinteles ca mi s-a ... (vezi toată discuția)
Achitarea unui credit bancar aloma aloma Buna ziua!Sint Elena,si am luat cu ex-sotul cite un credit de la bancpost in euro in aceeasi zi ,eu 3600E el 6700 E si fiecare isi plateste rata lunara dar ... (vezi toată discuția)
Garant ipotecar eu1984 eu1984 Buna ziua , Ce obligatia are un garant ipotecar , fost sot , la un credit ipotecar , care nu se mai plateste ? Adica sunt 2 propietari a unui imobil ... (vezi toată discuția)