Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Taxa plata intretinere prin virament bancar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Taxa plata intretinere prin virament bancar

Buna ziua!
Administratorul blocului solicita o taxa pentru achitarea intretinerii prin transfer bancar. Are baza legala aceasta solicitare? Nu mi se pare corect sa platesc in plus fata de cei care achita cash.
Mersi.
cipraen, utilizator
Taxa este de fapt comisionul băncii. Cine plătește comisionul?
Nu are baza legala, dimpotrivă.
Conform Oug 113 /2009 poate fi sancționat cu 50000 RON - art. 181.
Sunt încălcate art. 116 și 117 din aceasta ordonanță. Conform art. 178 și 180 agentul constatator al acestei contravenții este ANPC, pentru persoane fizice.

Informați-vă in scris administratorul asociației despre asta.

Dacă nu pricepe, depuneti reclamație scrisă la ANPC.

Ca fapt divers, orice banca are pe site o declarație ca respectă Oug 113 /2009 și ca beneficiarul plății prin transfer bancar nu poate solicita o plata suplimentara. Plătitorul își suportă costurile la banca sa.
latka, moderator
OUG 113/2009 a fost e abrogata incepand cu 13.12.2019 de LEGEA 209/2019. Art .142 a preluat in mare parte art. 116 din OUG.
SPuneti-i administratorului sa nu va mai treaca plata chitantierelor, pt ca dvs nu aveti nevoie, plata luminii de la sediul administratiei si a casierului...
Da, da... ati uitat mina de la pix. Si, in cazul in care casieria este la ultimul etaj si blocul are lift, ar trebui scutire si la curentul consumat de lift (doar pentru un drum dus-intors).