Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contribuții CAS și CASS PFA pensionar
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contribuții CAS și CASS PFA pensionar

Bună ziua,
Începând cu luna august 2019 am ieșit la pensie, dar îmi continui activitatea ca PFA. Ce documente sau declarații trebuie să depun la ANAF pentru a-mi reglementa plata contribuțiilor CAS și CASS în noua situație?
Mulțumesc anticipat pentru clarificări.
Daca pana la luna iulie 2019 ati trecut in declaratia unica depusa pentru anul 2019 ca veti plati contributia la pensie pentru acest an, depuneti acum o rectificativa la declaratia unica prin care anulati obligativitatea de a plati de la august pentru cas.
Daca nu ati trecut in declaratia unica pentru acest an.ceva legat de cas, nu aveti ce anunta.
Deci pentru ca ati devenit pensionar, pe pfa veti plati doar impozit pe venit 10% si cass 10%(aceasta din urma doar daca venitul net al pfa este peste plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie.).