avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 163 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire

Buna seara
Am o poprire pe conturi.
Executorul îmi va popri o treime din salariu sau va tine cont că din salariu mai am de achitat și alte rate și mai trebuie sa și trăiesc?
Cel mai recent răspuns: andreeaene , utilizator 14:31, 26 Septembrie 2019
Executorul poate să vă rețină maximul de 1/3 din venitul lunar net. Nu este obligat să țină cont că mai aveți și alte datorii.

Pentru subzistență proprie, legea vă protejează prin limitarea popririi la maxim 1/3 dacă aveți o singură poprire, și maxim 1/2 dacă aveți două sau mai multe popriri.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Septembrie 2019
Dapix, utilizator
Vă mulțumesc pentru raspuns

Dapix a scris:

Executorul poate să vă rețină maximul de 1/3 din venitul lunar net. Nu este obligat să țină cont că mai aveți și alte datorii.

Pentru subzistență proprie, legea vă protejează prin limitarea popririi la maxim 1/3 dacă aveți o singură poprire, și maxim 1/2 dacă aveți două sau mai multe popriri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire salariu HoriaV33 HoriaV33 Buna seara, Am avut o datorie neachitata la banca, m-am chinuit o perioada cu ratele, in cele din urma am o poprire pe salariu, conform legii. Eu practic ... (vezi toată discuția)
Poprirea pe salar hurubaana hurubaana Buna ziua,am si eu o intrebare,am o rata de 620 de lei lunar si am facut greseala sa fiu giranta la un coleg care nu si-a platit rata si mi-a venit proprire pe ... (vezi toată discuția)
infiintare 3 propriri pe salariu tatarussilvia tatarussilvia Am primit infiintare proprire pe salariu, 3 de fapt, salariul fiind minim pe economie, cat ar trebui sa platesc la fiecare? Mai exact la salariul minim cat ... (vezi toată discuția)