Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire

Buna seara
Am o poprire pe conturi.
Executorul îmi va popri o treime din salariu sau va tine cont că din salariu mai am de achitat și alte rate și mai trebuie sa și trăiesc?
Executorul poate să vă rețină maximul de 1/3 din venitul lunar net. Nu este obligat să țină cont că mai aveți și alte datorii.

Pentru subzistență proprie, legea vă protejează prin limitarea popririi la maxim 1/3 dacă aveți o singură poprire, și maxim 1/2 dacă aveți două sau mai multe popriri.
Dapix, utilizator
Vă mulțumesc pentru raspuns

Dapix a scris:

Executorul poate să vă rețină maximul de 1/3 din venitul lunar net. Nu este obligat să țină cont că mai aveți și alte datorii.

Pentru subzistență proprie, legea vă protejează prin limitarea popririi la maxim 1/3 dacă aveți o singură poprire, și maxim 1/2 dacă aveți două sau mai multe popriri.