Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Litigiu de munca- concediu de odihna neplatit la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Litigiu de munca- concediu de odihna neplatit la incheierea CIM

Buna dimineata,
Angajatorul la care am lucrat nu a fost de acord sa-mi plateasca la incheierea CIM, 11 zile de concediu de odihna neluat in decursul anului. Nu am bani de avocat si as dori sa-mi recuperez prejudiciul. Trebuie sa-mi angajez unul sau ma pot reprezenta si singura? Si daca da,, ce pasi trebuie sa urmez? Multumesc.
Buna ziua!
Este absolut gratuit sa ai proces la Tribunaul Bucuresti, daca esti de aici, sectia litigii de munca.
Poti formula singura o cerere de chemare in judecata avand ca obiect neplata concediului neefectuat in cuantum de... lei.
Apararea in civvil nu este obligatorie, doar in penal.
Poti sa stai in proces in nume personal.
Totodata, formuleaza plangere la ITM online sau direct la sediul lor.
Daca mergi pe varianta instantei, sa pui la dosar cererea de chemare in judecata in dublu exemplar, contractul de munca, fluturasii, nota de lichidare si toate documentele pe care le consideri de importanta pentru solutionarea cauzei.
Dublu exemplar intotdeauna, unul pentru a fi comunicat partii adverse, si unul pentru instanta.
Sunt din Piatra Neamt. Dar cred ca ce mi-ati spus e cam la fel in toate instantele. Va multumesc din suflet pentru promptitudinea raspunsului.
Nu il lasati in pace, si adresativa Tribunalului de care faceti parte!
Totodata, puneti in discutie prejudiciul global! Cu alte cuvinte, daca face asa la 50 de angajati, este vorba despre sume mult mai mari de bani!
Sa stiti ca actiunile la ITM SUNT GRATIS SI RAPIDE, CONFIDENTIALE!
Posibil sa se gaseasca mai multe nereguli!
Va fi amendat sau poate mai mult!

Întâmpinare

la cererea de chemare în judecată având ca obiect_, formulată de reclamantul_în dosarul nr._, prin care vă solicit:

-_ [2] (să respingeţi acţiunea în totalitate/să admiteţi acţiunea/să admiteţi în parte);

- să obligaţi reclamantul la plata cheltuielilor de judecată.

Motivele întâmpinării:

Excepţii [3]: Invoc următoarele excepţii:

a) de procedură _

b) de fond_

Apărări de fond [4]: învederez instanţei că_

Temeiul de drept [5]: Invoc dispoziţiile art. 115 C. proc. civ. şi_

Probe [6]: Vă solicit încuviinţarea următoarelor probe_

Anexez [7]: copie a întâmpinării pentru reclamant, copie înscrisuri, certificate pentru conformitate, pentru reclamant, lista cu numele şi domiciliul martorilor.

Semnătura,

Domului Preşedinte al Judecătoriei/Tribunalului [8]

Detalii: [ link extern ]
inainte de proces, facetii o petitie, cu cuvintele dvs, prin care ii solicitati zilele de CM neplatite, intrucat, in caz contrar, va veti adresa instantei de judecata pentru acoperirea prejudiciului si daune.
Trimiteti actele in plic, cu continuit declarat si confirmare de primire, sub forma unei somatii ca procedura prealabila!
Daca in 30 de zile nu va raspunde, care este termen administrativ de solutionare, mergeti mai departe!