Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale VANZARE SOCIETATE COMERCIALA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

VANZARE SOCIETATE COMERCIALA

Buna ziua!
Am si eu o intrebare la care nu i-am gasit raspuns....
Daca o persoana cumpara un SRL si nu inregistreaza la Registrul Comertului acest fapt, ca nou asociat al societatii, ce contraventie exista si in ce timp se aplica? Sau ce presupune neinregistrarea modificarilor?
va multumesc!
Neinregistrarea modificarilor inseamna ca modifirea nu este opozabila tertilor. Adica ..fata de ceilalti ( alte persoane juridice, institutii) tot dvs....vanzator sunteti asociat al SRL-ului. In mod normal Hotararea si actul de cesiune se inregistreaza la ORC in 15 zile de adoptare/emitere. Cel care cesioneaza este direct interesat in a se inregistra la Registrul Comertului modificarea survenita in firma.
Inregistrarea cesiunii trebuia facuta la reg.in termen de 15 zile altfel societatea este a vanzatorului inca. Puteti sao inregistrati si cu intarziere dar se lasa cu amenda sau refaceti hotararea si cesiunea (anuland pe cea dinainte) si va incadrati in termenul de 15 zile cu depunerea ei.Decizia va aprtine