avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... GDPR se aplica si pentru datele stocate in urma ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

GDPR se aplica si pentru datele stocate in urma donarii de sange?

Buna ziua,

Din motive personale (suspiciuni ca anumite informatii au fost divulgate unor terte parti) doresc sa imi retrag informatiile personale stocate la un centru de donare de sange/baza de date. Chiar daca suspiciunile mele ar fi nefondate, as dori sa stiu totusi daca legea acopera si aceasta zona.

Va multumesc anticipat!
Ultima modificare: Marți, 1 Octombrie 2019
lucian_c, utilizator
Cel mai recent răspuns: zeLaur , utilizator 10:23, 16 Octombrie 2019
GDPR se aplica la toate datele personale, insa prevede exceptii legitime de la stergerea datelor, exceptii care sunt prevazute prin lege intr-o societate democratica. Concret nu cunosc cum este reglementat asta, dar nu va bazati pe dreptul la stergerea datelor drept adevar absolut.
Ultima modificare: Marți, 1 Octombrie 2019
tgeorgescu, utilizator
Chiar daca nu m-am lamurit (de exemplu daca legislatia prevede exceptii pentru stocarea datelor, GDPR-ul nu poate bloca macar prelucrarea acestora, adica sa fie o societate democratica si nu "aproape democratica"), multumesc mult pentru raspuns si va doresc o zi minunata!
Din experienta proprie de implementare, si din disuctiile la care am asistat, in implementarea GDPR, in Suedia cel putin, daca datele sunt corelate cu o tranzactie financiara ( de exemplu in cazul donarii de sange, parca se acorda un bon de masa, personal nu pot sa donez, nu stiu exact ) aceste date nu pot fi sterse. De asemenea date ce tin de acorduri comerciale intre parti ( contracte, facturi ).

Dar, astfel de informatii cu caracter medical sunt date cat se poate de "sensibile" si sub nici o forma nu ar trebuii divulgate catre alte entitati care nu fac parte din procesul de recoltare/ prelucrare (daca e cazul) / transport / monitorizare / distributie ( si altele ... ).

In cazul asta, daca sangele a intrat in sistem, nu cred ca este posibil ca sa se stearga datele, pentru ca pentru astfel de proceduri ar trebuii tinut un audit vis a vis de provenienta, grupa , persoana, etc.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Octombrie 2019
zeLaur, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stergere date -gdpr-din banca Tiberiu84 Tiberiu84 Bună ziua, As dori sa știu dacă este posibila ștergerea sau măcar restricționarea datelor mele personale conform GDPR ,de la o banca la care contul meu ... (vezi toată discuția)
Este legal? - retragere greoaie de pe site de matrimoniale Este legal ca un sait de matrimoniale pe care mi-am facut cont ,sa nu pot sterge contul decât daca trimit un fax cu explicații de ce vreau sa sterg contul si ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, acum 2 ani de zile am vândut un imobil am achitat ... Sapte seven Sapte seven Buna ziua, acum 2 ani de zile am vândut un imobil am achitat toate facturile și am reziliat contractul cu cei de la Enel. Zilele trecute am primit o factura ... (vezi toată discuția)