Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura de penalități pentru anulare comandă ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura de penalități pentru anulare comandă transport conține TVA. E corect?

Buna ziua,am primit o factura de penalitati pentru anulare comanda transport,este corect ca penalitatile sa fie purtatoare de TVA?,factura fiind emisa cu tva,ambele societati fiind inregistrate ca platitoare de tva,un articol in aceasta speta.Multumesc anticipat .
Manuela Rășină, administrator
Nu, ar fi trebuit fara TVA:

Cod Fiscal:

Art. 286. - Baza de impozitare pentru livrări de bunuri și prestări de servicii efectuate în interiorul țării
(4) Baza de impozitare nu cuprinde următoarele:

b) sumele reprezentând daune-interese, stabilite prin hotărâre judecătorească definitivă/definitivă și irevocabilă, după caz, penalizările și orice alte sume solicitate pentru neîndeplinirea totală sau parțială a obligațiilor contractuale, dacă sunt percepute peste prețurile și/sau tarifele negociate;