Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... După divorț, am dat bunurile mele copiilor din prima ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

După divorț, am dat bunurile mele copiilor din prima căsătorie. Cum îmi protejez copilul din a doua căsătorie în privința bunurilor viitoare?

Buna ziua! Sunt intr-o relatie de 10 ani.Avem impreuna un copil de 8 ani. Eu mai am doi copii dintr-o alta casatorie.La acea data (cu 15 ani in urma)am renuntat la partea mea si le-am dat cu contract de vanzare/cumparare imobilul si celelalte bunuri (ei fiind majori). Acum vrem sa ne casatorim legitim si as dori sa stiu la ce riscuri expun cel din urma copil vizavis de ceilalti doi,in ce priveste starea bunurilor ,pe viitor. As dori sa stiu ce acte se pot face inainte sau dupa casatorie pentru a-l proteja pe viitor pentru a nu fi atacat in instantă ? Va multumesc anticipat !
Manuela Rășină, administrator
Stimat utilizator,

Nu aveti cum sa protejati ultimul copil.
Intelegem ca vreti ca tot ceea ce construiti cu actuala sotie sa ramana acestui ultim copil.
Este legitim dar legea nu prevede dispozitive speciale de succesiune in astfel de cazuri.
Copiii din casatoria anterioara vor avea dreptul la rezerva legala in urma decesului dvs, daca dvs parasiti aceasta lume primul, Daca actuala sotie va deceda inaintea dvs, dvs deveniti mostenitorul dansei si astfel rezeva legala a primilor copiii va creste in mod aritmetic.
Singura solutie, la majoratul ultimului copil faceti o vanzare a tuturor bunurilor apartinand celor 2 soti in beneficiul copilului comun (in prealabil, incepeti de maine sa depuneti in contul propriu al copilului, lunar, o suma de bani, asa incat la majorat acesta sa dispuna de o suma relativ apropiata de sumele necesare tranzactiei/lor).
Atentie, pt a va proteja si a proteja si copilul contra diverselor cai de atac posibile, vanzarea va trebui facuta cu uzufruct viager si obligatie de intretinere (obligatie la care copiii anteriori nu trebuiesc asociati).
Multumesc.

-editare citat integral-
Manuela Rășină, administrator
Daca la primii copii le donati, atunci era deja o protectie, pentru ca prin testament speciticati ca primii copii si-au primit partea prin donatie iar tot ce ramane in continuare este a noului copil. Le-ati vandut si atunci nu se pune. Va trebui sa ii vindeti si viitorului copil proprietatile si sa va retineti drept de folosire si atunci e la fel pentru toti. In legislatia romana copilul nu poate fi dezmostemit si are dreptul la o cota din mostenire, dar si-o poate primi si prin donatie.
GermanAlex, utilizator