avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informatie. In aprilie 2019 m-am intors la servici din concediu de crestere copil. Pe 3 dec 2019 am intrat din nou in concediu de maternitate. In prezent valoarea indemnizatiei este mai mica decat la primul copil. Trebuia sa primesc aceeasi suma ca la primul copil? Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Ceoaca , utilizator 10:36, 17 Octombrie 2019
3 dec 2019 ??? .. suntem in octombrie 2019
Ultima modificare: Miercuri, 16 Octombrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua, imi cer scuze. Este vorba de anul 2018. In aprilie 2018 am revenit la servici, in 5 dec 2018 am intrat in concediu de maternitate. Indemnizatia din prezent este mai mica decat la primul copil. Trebuia sa imi revina aceeasi suma ca la primul concediu? Multumesc

Cornel Vasile a scris:

3 dec 2019 ??? .. suntem in octombrie 2019

Modificarea legislativa privind acordarea indemnizației lunare pentru creșterea copilului primită pentru copilul anterior se aplica din mai 2019.

Se aplică și solicitărilor depuse anterior datei de intrare în vigoare a prezentei legi și pentru care decizia de admitere, de către agențiile pentru plăți și inspecție socială județene, respectiv a municipiului București, nu a fost emisă până la această dată.

Cand ati primit decizia de admitere ?


Decizia este cu data 17.05.2019, in care se precizeaza faptul ca, dreptul prevazut in decizie se acorda incepand cu 08.04.2019.

Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Modificarea legislativa privind acordarea indemnizației lunare pentru creșterea copilului primită pentru copilul anterior se aplica din mai 2019.

Se aplică și solicitărilor depuse anterior datei de intrare în vigoare a prezentei legi și pentru care decizia de admitere, de către agențiile pentru plăți și inspecție socială județene, respectiv a municipiului București, nu a fost emisă până la această dată.

Cand ati primit decizia de admitere ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie al doilea copil Deni37 Deni37 Am finalizat CCC pt primul copil in 06.2018 cand am reluat serviciul. Am intrat in CCC pt al doilea copil in 08.04.2019. Cererea pt indemnizatie a fost depusa ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie concediu ingrijire copil alexaionela alexaionela Cine beneficiaza de modificarea ordonantei 111/2010 din legea 89/2019 si de cand se aplica? Eu am incetat un Cic in iunie 2018 si am nascut alt copil in ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ccc #2 Nadasurf Nadasurf Buna ziua, Am incheiat primul CCC pe 10.09.2018, m-am intors la serviciul pentru 2 luni fiind din nou gravida si am intrat in al 2-lea CCC pe ... (vezi toată discuția)