Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informatie. In aprilie 2019 m-am intors la servici din concediu de crestere copil. Pe 3 dec 2019 am intrat din nou in concediu de maternitate. In prezent valoarea indemnizatiei este mai mica decat la primul copil. Trebuia sa primesc aceeasi suma ca la primul copil? Multumesc frumos!
3 dec 2019 ??? .. suntem in octombrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua, imi cer scuze. Este vorba de anul 2018. In aprilie 2018 am revenit la servici, in 5 dec 2018 am intrat in concediu de maternitate. Indemnizatia din prezent este mai mica decat la primul copil. Trebuia sa imi revina aceeasi suma ca la primul concediu? Multumesc

Cornel Vasile a scris:

3 dec 2019 ??? .. suntem in octombrie 2019

Modificarea legislativa privind acordarea indemnizației lunare pentru creșterea copilului primită pentru copilul anterior se aplica din mai 2019.

Se aplică și solicitărilor depuse anterior datei de intrare în vigoare a prezentei legi și pentru care decizia de admitere, de către agențiile pentru plăți și inspecție socială județene, respectiv a municipiului București, nu a fost emisă până la această dată.

Cand ati primit decizia de admitere ?

Decizia este cu data 17.05.2019, in care se precizeaza faptul ca, dreptul prevazut in decizie se acorda incepand cu 08.04.2019.

Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Modificarea legislativa privind acordarea indemnizației lunare pentru creșterea copilului primită pentru copilul anterior se aplica din mai 2019.

Se aplică și solicitărilor depuse anterior datei de intrare în vigoare a prezentei legi și pentru care decizia de admitere, de către agențiile pentru plăți și inspecție socială județene, respectiv a municipiului București, nu a fost emisă până la această dată.

Cand ati primit decizia de admitere ?