Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Divergențe cu vecinul din cauza pomilor fructiferi.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Divergențe cu vecinul din cauza pomilor fructiferi.

Bună seara.
Deranjez cu o intrebare ...vecinul meu a plantat la 40 cm de gardul meu pomi fructiferi.
Am avut 2 discuții cu el si i-am atras atenția că legea prevede că pomii fructiferi să fie plantati la 3M de gard.
Pe o porțiune de 10 M are plantati 8 pomi fructiferi...meri....peri...vișini...pruni...etc.
Ce mă sfatuti să fac....cui să mă adresez.
Multumesc anticipat

Bună seara!
Art. 613 cod civil

,, În lipsa unor dispoziții cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului
locului, arborii trebuie sădiți la o distanță de cel puțin 2 metri de linia de hotar, cu excepția
acelora mai mici de 2 metri, a plantațiilor și a gardurilor vii.
În caz de nerespectare a distanței, proprietarul vecin este îndreptățit să ceară scoaterea
ori, după caz, tăierea, la înălțimea cuvenită, a arborilor, plantațiilor ori a gardurilor vii, pe
cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.
Proprietarul fondului peste care se întind rădăcinile sau ramurile arborilor aparținând
proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum și dreptul de a păstra fructele căzute
în mod natural pe fondul său. ''

Dispozițiile din codul civil sunt suficient de clare, evident că trebuie să vă adresați instanței civile dacă nu se respectă art. 613.

Multumesc.
Nu aveți pt ce !

nadiairina2000 a scris:

Multumesc.