avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Divergențe cu vecinul din cauza pomilor fructiferi.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Divergențe cu vecinul din cauza pomilor fructiferi.

Bună seara.
Deranjez cu o intrebare ...vecinul meu a plantat la 40 cm de gardul meu pomi fructiferi.
Am avut 2 discuții cu el si i-am atras atenția că legea prevede că pomii fructiferi să fie plantati la 3M de gard.
Pe o porțiune de 10 M are plantati 8 pomi fructiferi...meri....peri...vișini...pruni...etc.
Ce mă sfatuti să fac....cui să mă adresez.
Multumesc anticipat


Cel mai recent răspuns: IULIAN-CRISTIAN GLĂVAN , Avocat 13:11, 6 Noiembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună seara!
Art. 613 cod civil

,, În lipsa unor dispoziții cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului
locului, arborii trebuie sădiți la o distanță de cel puțin 2 metri de linia de hotar, cu excepția
acelora mai mici de 2 metri, a plantațiilor și a gardurilor vii.
În caz de nerespectare a distanței, proprietarul vecin este îndreptățit să ceară scoaterea
ori, după caz, tăierea, la înălțimea cuvenită, a arborilor, plantațiilor ori a gardurilor vii, pe
cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.
Proprietarul fondului peste care se întind rădăcinile sau ramurile arborilor aparținând
proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum și dreptul de a păstra fructele căzute
în mod natural pe fondul său. ''

Dispozițiile din codul civil sunt suficient de clare, evident că trebuie să vă adresați instanței civile dacă nu se respectă art. 613.



Multumesc.
Nu aveți pt ce !

nadiairina2000 a scris:

Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exista vreo lege sa nu imi permita sa pun copacul la mai putin de 1m de gard cu vecinu ? cozsmin2 cozsmin2 Buna ziua , Am la tara o casa veche , unde am cativa copaci fix langa gardul cu un vecin . Am discutat cu el care dorea sa ma convinga sa tai copacii aceia ... (vezi toată discuția)
Vecinătăți Lupescu.nicolae@Yahoo. COM Lupescu.nicolae@Yahoo. COM Un pom fructifer,măr ,păr, la ce distanță de răzor (gard ) spune legea ,că trebuie plantat? Mulțumesc. (vezi toată discuția)
Distanta minima fata de limita proprietatii la care este permisa plantarea pomilor vasilica52 vasilica52 Va rog sa-mi spuneti care este distanta minima fata de limita proprietatii la care este permisa plantarea pomilor si care este baza legala. Doresc sa stiu ... (vezi toată discuția)