avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie

Buna ziua sunt insarcinata in 8 saptamani si as vrea sa stiu daca întrerup acum contractul de munca mai pot primi indemnizație?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:44, 7 Ianuarie 2021
Buna ziua,
Care este data nasterii si ce perioada ati muncit anterior?
Data nașteri este 13 iunie
Eu am muncit din iunie 2018 până în ianuarie 2019 am 2 luni pauza si dupa din aprilie până în prezent la acelasi angajator
Perioada eligibila, cele 24 de luni..., este Iulie 2018- Iunie 2020.
Calculati daca aveti 12 luni lucrate in aceasta perioada si atunci este ok.
Eu zic ca ar fi vreo 14.
Dar ce va nemultumeste de doriti sa demisionati ?
Ultima modificare: Marți, 22 Octombrie 2019
Ionut.ion, utilizator
O sa ma mut in alt oras si de aceea nu mai pot lucra aici
Dar aceste 12 luni nu trebuie sa fie consecutive? Sau sa trebuiască sa muncesc până la sfârșitul sarcini?

Alte discuții în legătură

Indemnizatie mmada28 mmada28 Buna, numele meu este Madalina. In urma cu câteva zile am aflat ca sunt însărcinată in 8 săptămâni, între timp actual angajator, înainte de a apuca ... (vezi toată discuția)
Sunt eligibila pentru indemnizatie ccc daca mi-am dat demisia inainte de a naste? irinaghi irinaghi Buna ziua, daca am lucrat cu CIM in mod constant in ultimii ani, dar imi dau demisia cu doua luni inainte de a naste, mai sunt eligibila pentru indemnizatie ... (vezi toată discuția)
Indemnizație sarcina Cristinakst Cristinakst Am 25 de saptamani de sarcina. Iar eu îndeplinesc 1 an la locul de muncă pe 1 aprilie. Pot beneficia de indemnizație? Cum pot? (vezi toată discuția)