Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj vânzare cumpărare cu clauza viagera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj vânzare cumpărare cu clauza viagera

Buna ziua , va rog să-mi Spune-ți dacă in caz de divorț casa dobândită prin vânzare cumpărare cu clauza viagera in care este trecută soacra mea sa locuiască poate fi vândută sau soțul poate fi obligat sa ma despăgubească ?
Vanduta- inca nu, INTRUCAT DREPTUL DVS ESTE UNUL NENASCUT.EL SE NASTE LA MOMETUL MORTII SOACREI DVS.
Pana atunci ea are posesia continua in timp, nestiind moemntul cand aceasta va muri.
in caz de divorț- ati cumparat in calitate de soti, impreuna? cine a efectuat plata> cine figureaza la Anaf si la Cartea funciara?
Amândoi proprietari cu banii din credit pe numele soțului