Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Obiective expertiza - partaj judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Obiective expertiza - partaj judiciar

Imi puteti spune care sunt obiectivele care se cer de obicei in cazul expertizelor din partajele judiciare in care sunt incluse terenuri si imobile ( unele in oras iar altele in sate ). De asemenea ce tip de experti sunt necesari in aceste situatii?
Multumesc.
learnlaw, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Expertize evaluatorii, cadastrale, etc!
Se va determina valoarea masei partajabile, se vor măsura terenurile, etc!
Măsurătorile cadastrale se realizează de ingineri topografi!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Identificare bunuri,verificare daca se pot imparti în natură,în caz contrar evaluare,realizare loturi,propunere lotizare,stabilire sulta etc.Judecatorul stie ce experți sa desemneze asa ca nu va faceti griji.
Obiectivele expertizei se fixeaza de catre instanta de judecata in functie de documentele existente la dosarul cauzei.
In practica curenta, instanta solicita partilor inproces sa propuna obiective pentru expertiza.
Se vor desemna experti judiciari in specializarile - evaluatori de bunuri si experti contabili, respectiv topografie - cadastru.
Posibile si alte specializari, de expl. daca trebuie stabilta starea tehnica a unei ctii. trebuie si expert in specializarea ctii.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
learnlaw, utilizator