Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza -lucrări alimentare cu apă
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza -lucrări alimentare cu apă

Poate un expert tehnic judiciar cu specializarea "construcții civile industriale și agricole și evaluarea proprietații imobiliare " sa întocmească o expertiza tehnică judiciara pentru un sistem de alimentare cu apă în mediul rural ?
Va mulțumesc mult.
Reveniti cu acelasi subiect de discutie pe alta sectiune de forum. Raspunsul nu poate sa difere de cel pe care deja l-ati primit, poate fi doar nuantat.
Expertul este desemnat de organul judiciar din Lista aprobata si afisata pe site-ul MJ pentru specializarea necesara in dosarul cauzei.
Ordinul MJ nr. 199/C/ 2010 aproba Nomenclatorul specializarilor expertizei tehnice judiciare.
-pct.20 se mentioneaza specializarea - ctii. civile, industriale si agricole.
-pct.61 se mentioneaza specializarea - instalatii pentru ctii.
Nu este specificata o specializare - sistem de alimentare cu apa in mediul rural.
Organul judiciar poate alege expertul cu una din specializarile susmentionate si in functie de judetul de domiciliu al expertului pentru efectuarea expertizei, dar si in functie de obiectivele stabilite pentru expertiza. La cererea uneia din partile in dosar, organul judiciar poate aproba un expert parte din aceleasi specializari, dupa aceleasi creiterii mentioante anterior,
Daca expertul desemnat nu este competent sa efectueze expertiza incredintata de instanta de judecata, acesta va comunica in scris, cu nr. de inregistrare/ data, motivat, de ce nu poate efectua expertiza incredintata.