Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Centrul de mediere
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Centrul de mediere

Buna.stiti cumva unde se organizeaza cursuri de mediere sau cum se poate obtine diploma de mediator?
Intereseaza-te la Camera de Comert (acum 2 ani in mod sigur au organizat niste cursuri in urma carora eliberau un act doveditor de absolvire, insa au tarife foarte mari).

Buna.stiti cumva unde se organizeaza cursuri de mediere sau cum se poate obtine diploma de mediator?

Da. Cursuri in domeniul medierii se vor organiza la Centrul de Mediere Craiova incepand cu anul viitor. Deocamdata nu se cunosc datele exacte , adica datele in care se desfasoara cursul, costul lui, dar cert este ca este o lista de asteptare care contine 150 de persoane.
Mai multe detalii puteti afla pe pagina de internet a centruluim www.mediere.ro sau pe forumul www.ucmro.ro/forum/.
Sfatul meu este, daca doriti sa va inscrieti pe lista de asteptare, sa trimiteti o cerere cu datele dumneavoastra de contact fie la adresa de mail mediere@rdscv.ro, fie prin fax la numarul 0251419980.
Asociatia PRO MEDIEREA organizeaza cursuri de formare a mediatorilor aprobate de catre Consiliul de Mediere prin hotararea CdM nr. 86/04.11.2007 in conformitate cu dispozitiile Legii nr. 192/2006 si ale Standardului de formare a mediatorului. Pentru inscriere si mai multe detalii vizitati site-ul [ link extern ] /.
promedierea, utilizator
Locatiile si organizatorii cursurilor de mediere (formatorii care indeplinesc cerintele Standardului de formare a mediatorilor, avizati de catre Consiliul de mediere) se regasesc pe site-ul www.medierea.ro, site care are o sectiune speciala de stiri din domeniul medierii. Mai multe detalii gasiti pe forumul Medierea.ro in sectiunea dedicata cursurilor si masteratelor in domeniul medierii.
Zeno Daniel Sustac, Avocat
Pentru Diana,
Poti sa verifici si site-ul UBB Cluj, anul trecut aveau o varianta de studii postuniversitare (daca retin bine era "Rezolvarea pe cale amiabila a conflictelor") si un masterat pe aceeasi tema. Oricum aveau tarife mult mai rezonabile :">