avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despre consilieri juridici
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despre consilieri juridici

Bună ziua, am o nelămurire despre cum se obține titlul de “consilier juridic stagiar”. Acesta se obține odată cu înscrierea într-un Colegiu al Consilierilor Juridici sau trebuie dat un anumit examen? Peste tot pe unde am citit se precizează doar examenul de definitivat în colegiu, nimic despre stagiatură.
(sunt licențiat în drept)
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:10, 12 Noiembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 514/2003
art.12
(1) La debutul exercitarii profesiei, consilierul juridic efectueaza obligatoriu un stagiu de pregatire profesionala cu durata de 2 ani, perioada în care are calitatea de consilier juridic stagiar.

(2) Condiţiile efectuării stagiului, asigurarea consilierului juridic indrumator, definitivarea şi celelalte condiţii din perioada stagiului sunt cele prevăzute în legea pentru exercitarea profesiei de avocat şi statutul profesional al acesteia, care se aplică în mod corespunzător.
....
Cornel Vasile a scris:

Legea 514/2003
art.12
(1) La debutul exercitarii profesiei, consilierul juridic efectueaza obligatoriu un stagiu de pregatire profesionala cu durata de 2 ani, perioada în care are calitatea de consilier juridic stagiar.

(2) Condiţiile efectuării stagiului, asigurarea consilierului juridic indrumator, definitivarea şi celelalte condiţii din perioada stagiului sunt cele prevăzute în legea pentru exercitarea profesiei de avocat şi statutul profesional al acesteia, care se aplică în mod corespunzător.
....


Vă mulțumesc frumos pentru răspuns, dacă am înțeles bine, odată cu înscrierea capăt statutul de consilier juridic stagiar, însă pentru a se considera stagiu activitatea mea, este nevoie să îmi găsesc eu un îndrumător sau îmi va oferi colegiul unul/anumite cursuri ce intră la stagiu?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este nevoie să va gasiti un îndrumător ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasi pentru a deveni consilier juridic uksolution uksolution Buna ziua.Am o intrebare in legatura cu profesia de consilier juridic.Tomai am terminat facultatea de drept si as vrea sa stiu care sunt pasii pentru a deveni ... (vezi toată discuția)
Inscriere pentru definitivat in ccj etta etta Vreau sa ma inscriu in UCCJ pentru a-mi da definitivatul. Are vreo importanta daca am domiciliu intr-un anumit oras si lucrez in alt oras? Precizez ca cele ... (vezi toată discuția)
Angajare ca jurist la firma privata NICOLAE LAMBRU NICOLAE LAMBRU Buna seara, Un absolvent al Facultatii de Drept Al. I. Cuza din Iasi, care a profesat in alt domeniu, se poate angaja in acest moment ca si jurist in cadrul ... (vezi toată discuția)