Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Ma poate obliga vecina sa tai nucul din cauza ca o ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Ma poate obliga vecina sa tai nucul din cauza ca o deranjeaza toamna frunzele care cad?

Buna ziua!In spatele gradinii avem un nuc.E acolo de multi ani, trece si in curtea vecinilor. De aproximativ 5 ani si-au facut casa aproape de nuc. Am fost de acord sa taie ce trece la ei, au taiat si cu toate astea in fiecare toamna face scandal pentru frunze, ca trec la ei, ca ii infunda canalizarea si scocurile. Le-am spus sa isi puna plasa ca pe noi nu ne deranjaza daca vin toate la noi, dar degeaba. Ieri, dupa niste discutii au strans toate frunzele si le-au aruncat peste gard la noi, inclusiv cu muscatele taiate din curtea lor drept "bonus"-asa s-a exprimat vecina.
Ce ma sfatuiti sa fac in conditiile in care nucul e protejat prin lege si eu fac mereu prajituri cu nuca si nu vreau sa cumpar nuca toata viata.
Zi frumoasa!
Ovimat07071609, utilizator
Conform disp cod civil vecinul are dreptul sa indeparteze toate cracile de la arborii din proprietatea dv
Atat timp cat arborele este sanatos nu este uscat nu aveti motiv sa il taiati