Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce pedeapsa se poate obține la ART 336
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce pedeapsa se poate obține la ART 336

Care este pedeapsa minima si maxima la Articolul 336 ,atunci cand alcoolemia este 2,96 in sânge ,si s-a lovit si un autoturism ,fara victime !Multumesc !
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea detinerii permisului de conducere de catre o persoana care, la momentul prelevarii mostrelor biologice, are o imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur in sange se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani sau cu amenda. ||Sintagma „la momentul prelevării mostrele biologice” din cuprinsul dispozițiilor art.336 alin.(1) din Codul penal este neconstituţională.

(2) Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza si persoana, aflata sub influenta unor substante psihoactive, care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea detinerii permisului de conducere.

(3) Daca persoana aflata in una dintre situatiile prevazute in alin. (1) si alin. (2) efectueaza transport public de persoane, transport de substante sau produse periculoase ori se afla in procesul de instruire practica a unor persoane pentru obtinerea permisului de conducere sau in timpul desfasurarii probelor practice ale examenului pentru obtinerea permisului de conducere, pedeapsa este inchisoarea de la 2 la 7 ani.

La acestea se adauga si costul reparatiei autovehiculului avariat
Ionut.ion, utilizator
Multumesc !
Se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani sau cu amenda penala.
Alcoolemia este foarte mare si a fost implicat si intr-un accident.
Se poate astepta la o pedeapsa constand in inchisoare cu suspendarea executarii sub supraveghere si complementara sa nu conduca in perioada de supraveghere.
Sa isi asigure apararea.
Multumesc !Cu respect !