Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tranfer contributii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tranfer contributii

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu transferul de contributii de la angajator la angajat. Nu toti angajatorii au facut acte aditionale prin care sa se modifice salariul brut, unii au apelat la un sistem de prime / bonusare astfel incat salariul net al angajatului sa nu fi e afectat. Este legal asa o practica? Daca da sau nu in baza a carei legi?
Angajatii care beneficiaza de acest sistem de prima pierd de exemplu la o marire de salar colectiva. Exemplu: se mareste salariul la toata lumea cu 5% si se aplica pe salariul brut vechi cel din contractul de munca, apoi se aplica toate taxele.

Astept raspunsul Dvs.

Multumesc.
AdrianC1985, utilizator
Buna ziua

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Multumesc!