Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ma Poate poliția legitima oricând pe domeniul public?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ma Poate poliția legitima oricând pe domeniul public?

Am și eu o întrebare referitoare la capacitatea organelor de poliție de a legitima oricând și pe oricine la orice ora. Au acest drept? Pentru ca mulți dintre aceștia spun ca au acest drept . Însă ieri citisem o lege referitoare la acesta problema și citez “ Legea nr 218 din 2002, privind organizarea și funcționarea Poliției Romane, omul legii este investit cu exercițiul autoritatii publice și are dreptul sa legitimeze și sa stabilească identitatea persoanelor care încalcă dispozițiile legale or sunt indicii ca acestea se pregătesc sau au comis o fapta ilegală.”
Acestea fiind spuse acum câte zile in jurul orei 22:00 stăteam singur pe banca in fata blocului uitându-ma pe telefon fără sa fac nimic altceva , apoi 2 agenți sau apropiat către mine pentru a intra in contac verbal . S-au introdus mi-au spus cine sunt și de la ce secție apoi mi-au cerut actele la control . Am prezentat C.I , după ce m-au controlat și-au văzut de drum mai departe.
Acum ca am povestit ce sa întâmplat și am citit și legea in ce condiții te pot legitima întrebarea mea este următoarea: Cei doi agenți nu au fost “abuzivi “ ? Deoarece in lege scrie ca te pot legitima doar dacă am comis o ilegalitate sau sunt pe punctul de a o comite . Și revin dinou : ce era ilegal la ședere mea pe banca pe domeniul public la ora 22:00 încât am fost nevoit sa ma legitimez in fata organelor de poliție ? Vreau sa știu ce pot face ca astfel de situații sa nu se mai întâmple ?
Au voie, pot sa iti dea ca motiv "descrierea ta corespunde cu a unei persoane căutate potrivit legii; ai asupra ta bunuri sau conduci vehicule sau mijloace de transport căutate potrivit legii", gandeste-te ca poate cauta pe cineva dat in urmarire sau se sustrage de la executarea pedepsei in regim de detentie, ei cum crezi ca pot identifica acea persoana? Prin cartea de identitate, adica buletinul sau pasaportul, daca nu vrei sa le prezinti esti dus la sectie pana cand afla cine esti, si te mai trezesti si cu o mare amenda pentru refuz de legitimare, te pot si perchezitiona apropo, si corporal si in masina

Lonapak a scris:

Au voie, pot sa iti dea ca motiv "descrierea ta corespunde cu a unei persoane căutate potrivit legii; ai asupra ta bunuri sau conduci vehicule sau mijloace de transport căutate potrivit legii", gandeste-te ca poate cauta pe cineva dat in urmarire sau se sustrage de la executarea pedepsei in regim de detentie, ei cum crezi ca pot identifica acea persoana? Prin cartea de identitate, adica buletinul sau pasaportul, daca nu vrei sa le prezinti esti dus la sectie pana cand afla cine esti, si te mai trezesti si cu o mare amenda pentru refuz de legitimare, te pot si perchezitiona apropo, si corporal si in masina
Perfect ai dreptate !! Aici ai dar in situația mea in care nu mi sa oferit motiv ? Și eu ca un dobitoc nici nu am întrebat doar mi-au luat datele și au plecat eu ma refeream strict la cazul meu situația mea . Oricum m-am conformat și am prezentat fără comentarii . Atât vroiam sa știu situatii in care te pot legitima . Multumesc !
Deputații au decis: Amenzi de trei ori mai mari pentru cei care nu vor să se legitimeze

www.avocatnet.ro/articol_516...