Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este legal ca firma care calculeaza consumul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este legal ca firma care calculeaza consumul repartitoarelor de caldura sa oblige proprietarii unui bloc sa schimbe aparatele?

In bloc, jumate dintre proprietari au schimbat repartitoarele de caldura cu aparate noi. Decizia a fost a fostului administrator, care a solicitat firmei acest lucru, fara sa fie luata o decizie intr-o adunare generala. Asa ca jumate dintre proprietari au ramas cu contoarele vechi, toate in stare de functionare. Firma obliga acum proprietarii care au aparate vechi sa le inlocuiasca, altfel ii pun la consum pausal. Este legal? Nu pot face calcul caldurii pe apartament, chiar daca sunt contoare de generatii diferite? Cum se poate rezolva problema aceasta?
boholt, utilizator
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie dispozitii in vigoare,hotarari ale adunarii generale,decizii ale presedintelui si ale comitetului executiv
Administartorul de imobil nu detine competenta sa dispuna de la sine putere inlocuire aparate de contorizat individuale
Pentru firmele care asigura calcularea consumului individual este mult mai simplu de realizat obligatiile fiscale individuale pe baza indexilor preluati in sistem radio
In aceste conditii, cei care au ramas cu aparate vechi sunt obligati sa plateasca caldura la pausal? Firma care citeste si trimite costurile poate face calcule separat pt cei care au aparate noi si pt cei care au aparate vechi? De la firma au invocat ca nu se poate calcula caldura pe fiecare apartament pe motiv ca difera aparatele de citire. Desi, eu personal nu vad niciun impediment.

Cu administratorul, aveti dreptate. A facut multe nereguli, de aceea a si fost schimbat. Dar acum este tardiv si nu stiu cum se poate rezolva situatia actuala.
boholt, utilizator