avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 143 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 2010 - servicii pt.o societate din alt stat
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 2010 - servicii pt.o societate din alt stat

Sunt derutat de noile prevederi referitoare la TVA.
Sunt titular de intrepr.individuala, inregistrat in scopuri de TVA si prestez servicii (in Romania) pt.o firma din Franta (platitoare de TVA). In acest moment emit facturi fara TVA, locul desfasurarii activitatii fiind considerat in Franta, deci firma franceza nu este impozabila in Romania.
Ce schimbari intervin din 2010? Care este considerat locul desfasurarii activitatii? Facturile trbuie facute cu TVA?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: cristian_conea , utilizator 10:02, 11 Decembrie 2009
Factura va fi emisa la fel, fara TVA, locul prestarii serviciilor va fi la beneficiar, daca acesta amite codul valid de TVA, relatia B2B.
E o firma care e infiintata in franta si merge pe legistatia de acolo, iar activitatea o ai in Romania? TVA-ul de care scrii e TVA-ul romanesc sau francez pentru anul urmator?
ETOCU a scris:

Factura va fi emisa la fel, fara TVA, locul prestarii serviciilor va fi la beneficiar, daca acesta amite codul valid de TVA, relatia B2B.


Multumesc !
Nu am inteles ultima parte (am bolduit-o)
Levente78 a scris:

E o firma care e infiintata in franta si merge pe legistatia de acolo, iar activitatea o ai in Romania? TVA-ul de care scrii e TVA-ul romanesc sau francez pentru anul urmator?


Nu, firma e infiintata in Romania, dar clientul meu este in Franta, iar activitatea o prestez in Romania. Pana acum nu am facut facturile cu TVA, asa ca TVA-ul nu e nici francez, nici romanesc.
Clientul mi-a spus (in 2009) ca nu se aplica TVA conf. art.56 a Directivei Europene 2006/112/CE din 28/11/2006.
Noile reguli privind locul prestării serviciilor aplicabile începând cu 1 ianuarie 2010 au ca principiu de bază impozitarea la locul de consum.

Ce servicilu se presteaza ?

Abrevieri:
B2B – persoană impozabilă către persoană impozabilă
B2C – persoană impozabilă către persoană neimpozabilă


Alte discuții în legătură

Firma it, plafon tva geovdo geovdo Buna ziua, Am o firma de consultanta IT cu clienti in US si Canada. Firma este neplatitoare de TVA si si cu 3% impozit. In curand ajung plafonul de ... (vezi toată discuția)
Tva intracomunitar bobotan bobotan Lucrez pt o firma din Romania, care are incheiat un contract de prestari de servicii cu o firma intracomunitara inregistrata in scop de TVA cu un cod fiscal ... (vezi toată discuția)
Prestare servicii catre client extracomunitar irina.tranoiu irina.tranoiu Buna ziua, O firma cu sediul in Romania, platitoare de tva va presta servicii IT (intocmire website) catre o firma din Elvetia. Locul prestarii serviciului ... (vezi toată discuția)