Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 2010 - servicii pt.o societate din alt stat
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 2010 - servicii pt.o societate din alt stat

Sunt derutat de noile prevederi referitoare la TVA.
Sunt titular de intrepr.individuala, inregistrat in scopuri de TVA si prestez servicii (in Romania) pt.o firma din Franta (platitoare de TVA). In acest moment emit facturi fara TVA, locul desfasurarii activitatii fiind considerat in Franta, deci firma franceza nu este impozabila in Romania.
Ce schimbari intervin din 2010? Care este considerat locul desfasurarii activitatii? Facturile trbuie facute cu TVA?
Multumesc!
Factura va fi emisa la fel, fara TVA, locul prestarii serviciilor va fi la beneficiar, daca acesta amite codul valid de TVA, relatia B2B.
E o firma care e infiintata in franta si merge pe legistatia de acolo, iar activitatea o ai in Romania? TVA-ul de care scrii e TVA-ul romanesc sau francez pentru anul urmator?
ETOCU a scris:

Factura va fi emisa la fel, fara TVA, locul prestarii serviciilor va fi la beneficiar, daca acesta amite codul valid de TVA, relatia B2B.

Multumesc !
Nu am inteles ultima parte (am bolduit-o)
Levente78 a scris:

E o firma care e infiintata in franta si merge pe legistatia de acolo, iar activitatea o ai in Romania? TVA-ul de care scrii e TVA-ul romanesc sau francez pentru anul urmator?

Nu, firma e infiintata in Romania, dar clientul meu este in Franta, iar activitatea o prestez in Romania. Pana acum nu am facut facturile cu TVA, asa ca TVA-ul nu e nici francez, nici romanesc.
Clientul mi-a spus (in 2009) ca nu se aplica TVA conf. art.56 a Directivei Europene 2006/112/CE din 28/11/2006.
Noile reguli privind locul prestării serviciilor aplicabile începând cu 1 ianuarie 2010 au ca principiu de bază impozitarea la locul de consum.

Ce servicilu se presteaza ?

Abrevieri:
B2B – persoană impozabilă către persoană impozabilă
B2C – persoană impozabilă către persoană neimpozabilă