Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... contestația în anulare divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

contestația în anulare divort

Care sunt cazurile de acceptare a contestatiei in anulare in procesul de divort?
noriszah, utilizator
Contestația în anulare - Obiectul și motivele contestației în anulare -
Art. 503. -
(1) Hotărârile definitive pot fi atacate cu contestație în anulare atunci când contestatorul nu a fost legal citat și nici nu a fost prezent la termenul când a avut loc judecata.

(2) Hotărârile instanțelor de recurs mai pot fi atacate cu contestație în anulare atunci când:

1. hotărârea dată în recurs a fost pronunțată de o instanță necompetentă absolut sau cu încălcarea normelor referitoare la alcătuirea instanței și, deși se invocase excepția corespunzătoare, instanța de recurs a omis să se pronunțe asupra acesteia;

2. dezlegarea dată recursului este rezultatul unei erori materiale;

3. instanța de recurs, respingând recursul sau admițându-l în parte, a omis să cerceteze vreunul dintre motivele de casare invocate de recurent în termen;

4. instanța de recurs nu s-a pronunțat asupra unuia dintre recursurile declarate în cauză.

(3) Dispozițiile alin. (2) pct. 1, 2 și 4 se aplică în mod corespunzător hotărârilor instanțelor de apel care, potrivit legii, nu pot fi atacate cu recurs.

Dvs ce motiv ati avea ?
Multumesc pentru raspuns, Am vazut azi ca instanta a respins apelul de divort ca nefondat .Definitiv. Care sunt caile de atac pana la urma conform noului cod civil: recursul.......contestatia in anulare etc... Unii considera ca dupa apel in divort este contestatia in anulare, revizuirea. Care sunt exact caile de atac divort dupa ce instanta a respins apelul ca nefondat, definitiv ?
Sansele sunt infime în căile respective de atac,daca nu va încadrați în motivele limititativ prevăzute de lege.Oricum la un divorț degeaba faceti ce credeti ca puteti sa obțineți,sa rămâneți casatorit/căsătorită daca cealaltă parte nu vrea.Pierdeti timp degeaba .
.
Care sunt exact caile de atac divort dupa ce instanta a respins apelul ca nefondat, definitiv ?

Nu mai aveti cai de atac, e difinitiv, sunteti divortat.
Revizuirea.. contesttia in anulare, sunt cai de atac extraordinare, care nu au legatura cu divortul, ci mai mult pe chestiuni de procedura, iar la dvs nu e cazul..ati fost citat corect, stiati de divort, etc