Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie încetare contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie încetare contract

Bună dimineața,

Am următoarea nelămurire:

Am lucrat într-o societate timp de aproape 3 luni și pentru că nu mă plătea la timp, mi-am dat demisia. Fiind în perioada de probă, am lăsat o cerere scrisa prin care menționam că îmi dau demisia în perioada de probă, deci nu sunt obligată să stau în preaviz.

Angajatorul îmi spune că contractul de muncă este făcut pe o perioada determinata și sunt obligată să stau. Are dreptate?

Sunt 3 luni de când am plecat și el nu vrea să-mi desființeze contractul de muncă, doar l-a suspendat. Contractul era făcut pentru 4 ore și eu lucram 8 și nici plata salariului nu era la timp.

Ce trebuie să fac în situația asta? Cum trebuie să procedez pentru ca el să-mi desființeze contractul?
Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.

Demisia a fost inregistrata ?