Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prescrierea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prescrierea

În anul 2007 am fost condamnat la 3 ani cu închisoare definitiv,pe parcursul timpului am avut un alt proces la Tribunalul București în același dosar de înșelăciune art 215..o condamnare de 5 ani în anul 2015 dar sa precis prin sentința data de tribunalul București,în schimb tot în aceasta sentința mi-a reactivat sentința din 2007 de la Tribunalul Sfântul Gheorghe,bineînțeles acasă am avut 2 mandate europene de aducere în țară dar Spania unde ma aflu a refuzat în ambele rânduri trimiterea mea.....acuma întrebarea mea este următoarea: știu ca după ultimul mandat european în anul 2016 se reia din nou cursul pentru prescrierea pedepsei ...dar m-am informat ca as putea beneficia de prescrierea specială...în care spune ca dacă depășește cu încă odată pedeapsa este prescrisa indiferent de câte întreruperi a avut....deci din 2007...cam pe când s-ar prescrie? Mulțumesc anticipat
Discutam de prescriptia speciala doar in cazul prescriptiei raspunderii penale, in cazul prescriptiei executarii pedepsei, orice intrerupere face sa curga un nou termen.