avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu fără plată
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu fără plată

Bună ziua,

Mi-am dat demisia în perioada de probă în baza unui contract de muncă pe o perioadă determinată!

În luna august am plecat și acum când trebuia să depun dosarul pt indemnizație mi s a spus că contractul meu de muncă este suspendat și nu desființat.

Întrebarea mea este : avea voie angajatorul să mă dea în concediu fără plată fără acordul meu deși eu am scris cererea de demisie?

Și în plus el are un contract de 4 ore care nu este semnat de către mine.

Lămuriți mă cum trebuie să procedez, vă rog!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:28, 10 Decembrie 2019
Buna ziua,
Puteti dovedi ca ati inaintat cerea, aveti un numar de inregistrare, ceva..?
Contractul cand trebuie/a sa inceteze, in ce data?
Legat de acel contract...daca spuneti ca nu ati semnat nimic si dumnealui va prezinta acel contract il puteti acuza de falsificarea semnaturii.
La ce indemnizaie va referiti?
Am cererea de demisie, dar nu am număr de înregistrare!
Contractul nu este semnat, este doar pus la dosar.
Indemnizație de creștere a copilului
Atunci poate spune ca nu ati depus nimic...
Un contract de munca nesemnat nu are nicio valoare.
Cine v-a spus ca acel contract de munca este suspendat si nu "incetat"?
Depuneti o sesizare la ITM si aratati despre ce este vorba.


BEATRICED a scris:

Bună ziua,
....
Întrebarea mea este : avea voie angajatorul să mă dea în concediu fără plată fără acordul meu deși eu am scris cererea de demisie?

Și în plus el are un contract de 4 ore care nu este semnat de către mine.

Lămuriți mă cum trebuie să procedez, vă rog!



1. Acordarea CFP se poate face la initiativa fiecareia dintre parti si nu prin obligarea uneia ..
Ati semnat o astfel de solicitare nelegala?

In practica, CFP se acorda la solicitarea angajatului si nicidecum nu poate fi impus de catre angajator... daca nu are de munca, angajatorul are posibilitatea de a va trimite in "somaj tehnic".

2. Dvs nu aveti un exemplar de pe c.i.m. ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata obligat Maria Adi Maria Adi Buna seara , am si eu o intrebare daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns . Lucrez in domeniu hotelier iar cu acest virus turismul este la pamant, ... (vezi toată discuția)
Zile fara plata florentina.sorescu@yahoo.ro florentina.sorescu@yahoo.ro Buna ziua,lucrez la o fabrica de textile si mi s-a adus la cunostinta faptul ca trebuie sa - mi iau 5 zile fara plata pe fiecare luna deoarece s-a micsorat ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata salariata insarcinata RalucaA81 RalucaA81 Buna ziua! Sunt insarcinata in 5 luni si am fost anuntata ca trebuie sa stau 3 zile in concediu fara plata din cauza problemelor economice ale firmei la care ... (vezi toată discuția)