Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu fără plată
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu fără plată

Bună ziua,

Mi-am dat demisia în perioada de probă în baza unui contract de muncă pe o perioadă determinată!

În luna august am plecat și acum când trebuia să depun dosarul pt indemnizație mi s a spus că contractul meu de muncă este suspendat și nu desființat.

Întrebarea mea este : avea voie angajatorul să mă dea în concediu fără plată fără acordul meu deși eu am scris cererea de demisie?

Și în plus el are un contract de 4 ore care nu este semnat de către mine.

Lămuriți mă cum trebuie să procedez, vă rog!
Buna ziua,
Puteti dovedi ca ati inaintat cerea, aveti un numar de inregistrare, ceva..?
Contractul cand trebuie/a sa inceteze, in ce data?
Legat de acel contract...daca spuneti ca nu ati semnat nimic si dumnealui va prezinta acel contract il puteti acuza de falsificarea semnaturii.
La ce indemnizaie va referiti?
Am cererea de demisie, dar nu am număr de înregistrare!
Contractul nu este semnat, este doar pus la dosar.
Indemnizație de creștere a copilului
Atunci poate spune ca nu ati depus nimic...
Un contract de munca nesemnat nu are nicio valoare.
Cine v-a spus ca acel contract de munca este suspendat si nu "incetat"?
Depuneti o sesizare la ITM si aratati despre ce este vorba.

BEATRICED a scris:

Bună ziua,
....
Întrebarea mea este : avea voie angajatorul să mă dea în concediu fără plată fără acordul meu deși eu am scris cererea de demisie?

Și în plus el are un contract de 4 ore care nu este semnat de către mine.

Lămuriți mă cum trebuie să procedez, vă rog!

1. Acordarea CFP se poate face la initiativa fiecareia dintre parti si nu prin obligarea uneia ..
Ati semnat o astfel de solicitare nelegala?

In practica, CFP se acorda la solicitarea angajatului si nicidecum nu poate fi impus de catre angajator... daca nu are de munca, angajatorul are posibilitatea de a va trimite in "somaj tehnic".

2. Dvs nu aveti un exemplar de pe c.i.m. ?