Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestatie decizie pensionare calculata gresit
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestatie decizie pensionare calculata gresit

Cum pot contesta decizia de pensionare prin care mi se micsoreaza nr de puncte realizate , diminuarea punctajului mediu anual si respectiv diminuarea cuantumului pensiei odata cu trecerea de la pensia anticipata partial la pensia de limita de varsta?
Nu cred in varianta diminuarii punctajului mediu anual la trecerea de la pensie anticipata partiala la cea de limita de varsta.
Doar daca a o fost o eroare de calcul
Postati din cele doua decizii:
-Total stagiu de cotizare.
Din ce se compune acesta.
Punctajele medii anuale cu toate cele 5 cifre de dupa virgula.
Ziua, luna si anul nasterii.
Ziua, luna si anul deschiderii drepturior la pensie anticipata partiala.
Exista varianta ca raspunsul sa vi-l dau duminica/luni(15/16/12/2019).

Prin decizia de pensionare anticipata s au stabilit urmatoarele:
Total stagiu de cotizare realizat:33 ani,7 luni si 21 zile
din care in sistemul public 33 ani 7 luni si 21 de zile
Din care in conditii normale de lucru 33 ani 3 luni si 15 zile
Stagiu aferent per incapacit temp de munca 4 luni si 6 zile.

Prin decizia de trecere la pensia de limita de varsta s au stabilt urmatoarele:
Tital stagiu de cotizare realizat 33 ani 7 luni si 20 de zile din care in sistemul public 33 ani 7 luni si 20 zile din care in conditii normale de lucru 33 ani 3 luni si 12 zile,stagiu aferent per. de incapacitate temp de munca 4 luni si 8 zile.
Puncraj mediu anual in prima decizie este de 3.98611
Punctaj mediu anual in ultima decizie 1.87809
Data nasterii 04.09.1958
Data deschiderii dreptului la pensie anticipata partiala 20.11.2014
Numar total de puncte realizate conform primei decizii 116.1065, conform ultimei decizii 50.40643
De la Casa de pensii mi s a comunicat sec ca ultima decizie este corecta si ca urmeaza sa mi se emita si decizia de stabilire debit pentru sume incasate necuvenit.

ginela a scris:

Cum pot contesta decizia de pensionare prin care mi se micsoreaza nr de puncte realizate , diminuarea punctajului mediu anual si respectiv diminuarea cuantumului pensiei odata cu trecerea de la pensia anticipata partial la pensia de limita de varsta?

Așa cum am bănuit cred că a fost o greșeală de calcul în 2014.
Pentru a fi putut să realizați o medie de 3,5 puncte trebuia ca de exempu in 2014 să aveți un salariu de 8150 lei.
Estimez(aproximez) un debit in jurul sumei de 75.000 lei.
Carp Mircea, utilizator
Da asa mi au zis si de la Casa de pensie ca e gresit calculul val punctului mediu anual undeva in anul 1997,dar acuma care este certitudinea mea ca nu au gresit si de data aceasta la calculul punctajului mediu anual stabilit prin ultima decizie? Ce pot face in aceasta situatie ?

Carp Mircea a scris:

Așa cum am bănuit cred că a fost o greșeală de calcul în 2014.
Pentru a fi putut să realizați o medie de 3,5 puncte trebuia ca de exempu in 2014 să aveți un salariu de 8150 lei.
Estimez(aproximez) un debit in jurul sumei de 75.000 lei.